Citat:
Ursprungligen postat av letsdoit
Domstolen har kallat in dessa minnesexperter för att få vägledning och för att få en mycket svårbedömbar fråga belyst. Bägge experterna är på det hela taget överens om att E inte kan minnas något kring händelsen men kan inte utesluta vissa minnesöar fram till händelsen.
Jag hoppas att du själv inser vad du själv skrivit här.
Citat:
Eftersom E plötsligt - och på ett sent stadium - ger en mycket detaljerad beskrivning av händelsen så kan man befara en efterhandskonstruktion. 100 års forskning borde här tala sitt tydliga språk.
Jag vet inte vad du har för uppfattning om begreppet "mycket detaljerad", men uppenbarligen har vi olika uppfattningar om vad det innebär. Tvärtom anser jag att E:s utsagor tyder på självupplevda minnen. Det är knappast troligt att "Hi Im Tine" är ett konstruerat minne eftersom någon då måste ha planterat just det...och om man vill plantera minnen om CS så kanske man inte skulle välja att beskriva henne som för kort, med fel kroppsform och med ett annat namn.
Nu pratar vi om psykologi här. För 100 år sedan var det Freud själv som satt och "forskade" (och nu använder jag verkligen ordet i sin vidaste bemärkelse).
Värt att notera är vidare att neurofysiologen och psykologen inte riktigt är överens. Intressant för bedömningen är även att psykologen redan visat sig vara en charlatan genom sitt agerande i fallet Quick.
Citat:
Det minsta man kan säga – och vilket också med önskvärd tydlighet framkommit - är att det råder osäkerhet kring E:s vittnesmål. Hon måste antas ha sett bilder av gk före dådet samt har bevisligen påverkats av omgivningen.
Här är det helt upp till domstolen att avgöra om det råder osäkerhet eller inte kring E:s vittnesmål. Bevisligen påverkats av omgivningen säger du? Låt höra, vad har du för bevis?
Citat:
Bara det faktum att hon hela tiden har haft dagligt och stundigt samröre med en person som haft ett nära förhållande med den tilltalade bör få varningsklockor att ringa.
Varför? Med tanke på att alla som varit i E:s omgivning instruerats noggrant i vad de inte får säga och med tanke på att E haft poliser runt sig dygnet runt så får nog utrymmet för inplantering av minnen anses vara tämligen begränsat. I vart fall oändligt mer begränsat än i andra brottmål där målsäganden får göra precis vad som helst från brottstillfället till rättegången. Det är snarare så att det ställs absurda krav på E i det här fallet. Varför vet jag inte riktigt. Om man litar på en målsägande i normalfallet så bör man ha hundra gånger större anledning att göra det i det här fallet.
Citat:
SÅC har ur vittnesprotokollet också tagit fram flera exempel på hur E ”minns”, dvs hon minns först efter att ha fått information från olika källor, eller efter att omgivningen bekräftat hennes gissningar. Hon har också velat vara ”duktig” och få ”den här människan” fast vilket på det mänskliga planet är högst förståeligt. ”Den här människan” måste anses ha varit dömd på förhand: i bloggar, i pressen, osv – ja, man kan utan att överdriva säga att hon utsatts för något som närmast påminner om en hatkampanj.
Ja, det är inte lätt att vara barnamördare.
Citat:
En annan faktor som kommer in i bilden, är att CS varit den enda gk som funnits i sortimentet.
Nu skojar du väl? Vad var det första som hände efter dådet? T blev misstänkt. Efter det var det barnens pappa. Det är snarare så att CS är den sista gärningsman som polisen misstänkte.
Citat:
Principen in dubio pro reo ska gälla även i det här fallet. - Hur ska åklagaren kunna bevisa att E:s, i många stycken motsägelsefulla, minnes- och hörselbilder är äkta, när två experter och 100 års forskning talar däremot?
Men i det här fallet finns det nog inte så mycket
dubio som du vill påskina.