Citat:
Ursprungligen postat av nackepa
Ja, men jag tycker ändå att någon rot skulle följt med. Lite knepigt är det.
Hur bedömde man att håret
troligen kom från E själv? Bara genom hårfärg eller lite djupare analyser?
Sista frågan för idag, jag lovar!

Bara ett liten noterande.
Få av mina tappade hårstrån har rötterna med. Detta beror säkert på att jag, som många andra tjejer, har poröst hår efter div. hårfärgningar, uppsättningar och en del sprayande.
Ju längre ett hårstrå blir dessto mer mister det sin elasticitet och går därför lättare av utan att rötterna följer med. Jag som har långt hår ser det tydligt då huvudhåret är mycket tjockare än topparna.
De flesta som har långt hår drömmer om att ha ett tjockt hår hela vägen och för att motverka torrt och poröst hår -som alltså går av- köper vi diverse mirakelkurer på frisörsalongerna!
M a o är det ett välkänt "problem" att längre hår lättare bryts av och att det därför inte kan anses särskilt anmärkningsvärt att inte rötterna finns med på tappade hårstrån!