Citat:
Ursprungligen postat av nackepa
Jag tycker Singlestar tillför tråden mycket. Visst ifrågasätter han en del i utredningen men det är det många som gör, även jag.
Du däremot försvarar polisen och åklagare med näbbar och klor även om det visat sig finnas en hel del brister i utredningen. Varför?
Även experter och andra som är övertygade om att CS är skyldig tycker ju att vissa saker i utredningen kunde skötts bättre, t.ex. på brottsplatsen.
Min förhoppning är, om CS blir frikänd, att polisen börjar om från början.
Försvarar jag polis och åklagare? När var hur? Polisen anser jag väl har gjort ett ok jobb, har inte direkt någon erfarenhet av såna här utredningar, men jag tycker de har vänt på de flesta stenar, däremot tycker jag åklagarna har en del att svara upp till, framför allt varför inte CS ansattes hårdare angående alla lögner som inte rörde graviditeten, alla indicier som hon vägrar svara på o.s.v.
Sen SÅC kovändning i sin egen utredning järmfört med vittnesmålet var ju en katastrof, karljäveln var ju för fan inblandad i mycket av förhören och fick vara med och tycka om hur polisen på bästa sätt skulle hantera förhören av E. Den fan skulle skjutas. Där hade jag väntat mig mycket mer av åklagaren.
Så nej, jag försvarar inte åklagaren med näbbar och klor.
SS tillför ytterst lite till den här diskussionen, han har från dag ett skapat sig en egen sanning och skapar sina egna bevis, och rekordet togs nog när han påstår att sanningen är inte fakta, då var hoppet ute (står mer om det i tråd 1 eller 2) så där tappade han all trovärdighet.
sen är han precis som flera andra just här inne, när man bemöter ett påstående med fakta så trollas det bort med trivialiteter och personangrepp.