Citat:
Ursprungligen postat av
Pudelfrillan
Ja ok, men om nu detta var ett beställningsjobb och mördaren skulle få en stor summa pengar för att mörda Eva så måste man ju utgå ifrån att mördaren var så pass klipsk att han såg till att ha en hel och fungerande kniv med sig för att slutföra uppdraget, och i det här fallet har det ju visat sig att det inte var något som helst fel på kniven, såvida den nu inte gick söder i samband med sista hugget.
Jag känner mig skeptisk till att det skulle vara ett beställningsjobb. Det brukar ju vara mer vanligt när en kvinna lämnar en man
efter ett förhållande och kanske tar barn med sig och speciellt vanligt inom andra kulturer där många gånger män har svårt för att tolerera att kvinnor lämnar. I detta fall så har ju inte Eva och PAJ haft något förhållande. Dessutom så verkar ju PAJ få ligga om han vill. Flera har nämnt att han haft förhållanden. Varför skulle det gå så långt att han skulle leja nån att mörda Eva bara för att hon inte ville vara ihop med honom?
Sen så var ju 10 000 då ganska mycket för en låginkomsttagare som PAJ.
Däremot tror jag att han kan ha mördat Eva i affekt på grund av att han var kär i henne och inte fick någon respons. Han kanske cyklade efter henne för att försöka övertala henne sista kvällen i Kramfors men fick nobben och kunde inte behärska sig och det gick som det gick. BÅ verkar ju skum också då hon dels flyttade in hos PAJ och sedan flydde K-fors.
Så den där beställningsteorin tror jag personligen inte på. Kan vara nåt mellan Eva och PAJ eller ett triangeldrama.