Citat:
Ursprungligen postat av
Pudelfrillan
Personligen så undrar jag vem som vinner på och vem som har behov av att lägga fram den här typen av verklighetsfrånvända teorier om vad som kan ha skett? Häromdagen föreslog du att systern Anneli skulle ha tagit sig från Bollstabruk den aktuella kvällen för att mörda sin syster! Vad blir ditt nästa förslag, att modern stod och lurpassade i skogsdungen efter att pappan skjutsat ner henne på familjens cykel?
Det enda jag kan komma på är någon som vill förstöra tråden och sabotera alla former av sansade försök till diskussioner rörande allt från P-A psykiska hälsa till relationerna mellan de inblandade, ja i stort sett all typ av grävande i det här fallet. Det här liknar mer ett försök att skapa kaos, sprida desinformation och att lägga ut andra typer av avledande/vilseledande spår och dimridåer i syfte att skydda någon, snarare än att försöka verka för att Eva's mördare grips.
Det är väl inte en verklighetsfrämmande diskussion? Den är väl för fasen mer verklighetsförankrad än iden att en psykiatriker skulle uttala sig om någon varit psykiskt instabil för 30år sedan.
Och hur du kan få det till att jag försöker förstöra diskussion om inbördes relationer, förstår jag inte alls.
Allt som diskuteras utom det som inte går att belägga (att P skulle vara psykiskt sjuk) leder ju till fantiserande hos dig om min mentala hälsa. Hur kan du gnälla om att jag diskuterar Annelie och hur ev Annelies och Ps relation såg ut, att jag frågar om Eva haft andra relationer eller konflikter och samtidigt påstå att jag skulle "förstöra diskussioner om relationer"!?!?
Det gnälls över att man så tidigt bestämde sig för Sture, fast det inte alls framstår som märkligt om det faktiskt är så att det fanns anmälningar om att han ofredat kvinnor. Man gnäller om att man uppfattar att man inte utrett andra (fast man verkar inte veta i vilken utsträckning alibin kollats beträffande andra).
Men det verkar inte ens *tillåtet* att diskutera P som plausibel GM med vanlig motivbild. Utan det som ska gälla är att ingen förklaring ska finnas, P är mördare men han var psykiskt sjuk!?! För Eva och han hade minsann ingen relation, Eva hade minsann inga relationer med någon annan heller och hon ville inte ha någon med P, umgicks de i alla fall så var hon lurad?!?
Nja, jag tror de utredarna som menar att det finns de som vet något kan ha rätt, förmodligen vet en del bland Evas bekanta om någon omständighet som kan vara utredningsvärt, men man håller käft för att antingen skydda någon eller att det kanske inte är smickrande för Eva (inte för att det nödvändigt alls skulle vara ursäktligt att mörda). Någon föreslog i tråden om att hon ljugit för P om att hon hade pojkvän för att reta honom och underhållning om han försökte ta reda på vem det var.... vilket ju isåfall, om detta stämmer, låter mer som att Eva möjligtvis skulle varit ett manipulativt asshole i en del avseenden. Men det går ju heller inte att diskutera. För då dyker någon gråterska upp i tråden och vill absolut inte göra någon såpa av Evas liv.
Vadå "förstöra tråden" uppgifterna i tråden är i mångt ganska motsägelsefulla. Och man uttrycjer sig ibland med ganska rejäla tendenser till överdrifter. Bollstabruk är i princip över gärsgår'n avståndsmässigt från Kramfors. Man hävdar att Eva inte skulle ha några relationer för hon skulle "börja ett nytt liv" i Sundsvall, som alltså inte heller ligger särskilt långt bort från Kramfors.