Citat:
Ursprungligen postat av OneUp
Vad skulle du godta som bevis för att själen inte finns?
Ponera att någon kommer på att hjärnan trots allt är ditt medvetande, skulle du godta det, eller skulle du hänvisa till att "Gud skapade det isf så"?
Själen kan omöjligtvis ens forskas om eller bevisas, hjärnan kan det. Vilket är mest logiskt att "tro" på?
Geléklumpen kan inte vara medvetandet, eftersom den i sig är fullständigt omedveten!
HJÄRNAN vs
JAGET/MEDVETANDET:
Hjärnan fungerar som en biologisk kopplingscentral, ett MODEM, en förbindelselänk mellan den medvetna själen, dvs Jaget, och den fysiska kroppens sinnesorgan!
Hjärnan är ett instrument som själen nyttjar för att kunna uppleva den fysiska världen. Det är själen som transformerar hjärnans signalsubstanser till upplevelser, och det är alltså endast själen som kan uppleva hjärta och smärta!
Själens uppgift är att tolka om hjärnans impulser till själsliga upplevelser. Signaltrafiken mellan själ och hjärna går åt båda hållen:
1. Hjärnan skapar impulser från intryck som själen läser av och tolkar,
2. Sedan skickar själen tillbaks dessa tolkningar till hjärnan som omvandlar dem till kemiska reaktioner. Syftet med detta är att resultatet av våra själsliga upplevelser ska kunna vidarebefrodras till övriga organ i kroppen.
3. Det gör det möjligt för oss att kunna känna dessa själsliga upplevelser (känslor) fysiskt. Vi kan gråta, skratta, hjärtat slår snabbare, vi svettas osv, som ett resultat av känslan vi kände.
4. Även dessa reaktioner från kroppen kan skickas vidare tillbaks till själen och ge nya själsliga upplevelser. Så trafiken mellan hjärna och själ pågår kontinuerligt hela tiden.
Det enda som personlighetsstörningar pga HJÄRNSKADOR bevisar, är att det existerar en ömsesidig påverkan mellan hjärnan och psyket. Under inga förhållanden kan det tas som bevis för att hjärnan skulle vara ursprung till själva medvetandet och förmågan till att uppleva förnimmelser, känslor, tankar, etc.
Det är lika dumt att tro att medvetandet genereras av hjärnan bara för att personligheten förändras pga hjärnskador, som att tro att själva TV-programmet produceras inne i TV-apparaten, bara för att bild och ljus störs pga av skador i TV:n...
Tankarna är som signalen som går till TV:n och skapar bilden och medvetandet är det som skapar signalen.
HJÄRNAN kan jämföras med en DATOR, ett instrument som själen nyttjar för att kunna uppleva den fysiska världen...
Om min dator PAJAR så kan jag ju inte kommunicera med min omvärld längre...betyder det då att DATORANVÄNDAREN (Jaget/själen) därmed inte längre finns? Givetvis inte, datoranvändaren skaffar sig en ny dator i och med sitt kroppsbyte efter den fysiska döden!
Om min dator (hjärnan) får sig en ordentlig kyss, så är det väl inget konstigt om den börjar bete sig underligt...
Datoranvändaren (Jaget) blir bara drabbad såtillvida att han inte längre kan kommunicera med den fysiska världen via sin dator (hjärnan), men Jaget och dess medvetande består!
Medvetandet står över fysikens lagar, eftersom det inte kan greppas av den fysiska världen. Man skulle vara tvungen att ändra på fysikens lagar om man vill göra gällande att elektriska impulser genererar någonting annat bortom elektromagnetiska fält!
Om kopplingarna inne i hjärnan inte fungerar som de ska så är det ju bara naturligt att vi själar inte längre kan kommunicera med omvärlden, på samma sätt som när transistorerna i radioapparaten har pajat, så kan inte radioapparaten längre omvandla och vidarebefordra radiovågorna som den tar emot.
Liksom radiovågorna inte dör eller upphör att existera bara för att radioapparaten slutat fungera, så upphör inte heller själens medvetandefunktion bara för att hjärnan slutat fungera.
På samma sätt som radioapparaten inte är orsak till radioprogrammet, utan bara är en transformator som omvandlar de strålformiga radiovågorna till fysiska ljudvågor, så är inte heller den fysiska hjärnan orsak till medvetandefunktionen, utan är precis som radioapparaten bara en transformator för de strålformiga medvetandeenergierna, som genereras av själen.
VETENSKAPLIGA BEVIS för att medvetandet ÖVERLEVER hjärnan:
VIDEO-bevis:
http://www.youtube.com/watch?v=uGZTvRobTYA
http://www.youtube.com/watch?v=RlJXUi-z3Oc
http://www.near-death.com/evidence.html