Citat:
Ursprungligen postat av Nalin_Pekgul
En artikel som åter igen påstår det stereotypa politiskt korrekta påståendet, att mångfald berikar och att heterogena grupper är mer innovativa än homogena tex pga ett mindre "status quo"-tänkande. Men det hänvisas inte till några studier eller bevis på detta. Enbart en plats där detta återigen påstås.
Jag kan avända källan för att påstå att homogena grupper funkar bättre eftersom det står att "Multicultural project teams can be highly effective or ineffective." Detta innebär att vi är tillbaka på ruta ett. Sedan drar artiklarna upp tänkbara för och nackdelar och är allmänt ganska neutrala till påståendet om att heterogena grupper fungerar bättre. Hur skulle omvärlden betrakta ett påstående om att homogena grupper fungerar bättre? Rasism? Främlingsfientlighet? Du har slösat en hel del tid utan att påvisa någonting mao.
Jag hoppas att du verkligen är intresserad av frågan - så jag väljer att utveckla resonemanget lite.
Ja, homogena grupper ÄR effektivare när man väl bestämt sej för VAD som skall göras och HUR det skall göras. Kommunikationen är lättare, man tänker lika, man agerar lika, man är mer som en individ med flera kroppar, så att säga.
Men, INNAN man har bestämt sej för VAD och HUR, det är DÅ som det är oerhört värdefullt att ha så många infallsvinklar som möjligt, att de som reder ut detta har så många olika erfarenheter som möjligt.
Givetvis har alla deltagare uppfyllt vissa minimikrav när det gäller kunskaper och kompetens inom området.
Och ja, multikultur kan vara oerhört ineffektivt om man (dvs projektledningen) utgår från EN kultur och försöker tvinga denna på alla deltagande.
Tar man däremot till vara de extra kompetenser och erfarenheter som olika kulturer kan ge, så kan en multikulturell projektgrupp vara oerhört effektiv och nå bättre mål än en monokulturell.
För att ta en liknelse som KANSKE är begriplig:
Om vi har en skicklig fotbollsspelare som t ex Henrik Larsson i sin glans dagar.
Tror du att ett lag med elva kopior av Henrik Larsson skulle nå bättre framgångar än ett lag bestående av Zlatan, Fredrik Ljungberg osv osv?
En sak till. När jag skriver om multikultur så avser jag också de kulturer som finns inom ett land. T ex de olika åldrarna, landsbygd/småstad/stad, klass, subkulturer som emos, punkare, raggare etc etc.
Men givetvis även olika länder utanför Sverige. (Där det också finns mängder av subkulturer; en arkitekt från Tehran har inte samma kultur som en bonde från Kurdistan, även om de båda kommer från Iran, bara för att ta ett exempel).
Sammanfattningsvis:
1. Alla projektmedlemmar skall ha kompetens och kunskaper för att klara av sin roll i projektet.
2. Därutöver så är det en extra bonus om de har andra erfarenheter och kulturbakgrunder än majoriteten av deltagarna.
Agree?