Citat:
Ursprungligen postat av notna157
3. Hur mycket av en flygning går på autopilot?
En autopilot är bara ett hjälpmedel för hålla den kurs och höjd piloterna vill ha. Ungefär som en farthållare på en bil.
Piloterna kör fortfarande flygplanet oavsett vilket stöd som används, så din fråga är egentligen ganska irrelevant.
Man kan svänga genom att ge utslag på styrspaken, genom att trycka på "heading select" och vrida på en knapp eller genom att knappa in en ny navigeringspunkt i datorn - oavsett vilket så är det fortfarande piloterna som styr.
Citat:
Ursprungligen postat av notna157
6. Hur känns det under en landning i svåra förhållanden att man har så många liv i sina händer? Ur hanterar ni en sådan situation bäst? Koncentrerar ni er mer eller behåller ni lugnet och gör som vanligt?
Man arbetar helt och hållet efter samma procedurer oavsett om det är en tomflygning eller en med passagerare, så det gör ingen skillnad.
Citat:
Ursprungligen postat av slat
Det finns det kaptener som gör men det är väldigt ovanligt idag. Däremot i gulfstaterna eller i farliga länder dit ingen vill, förkommer sådana löner.
Det finns flera svenska och skandinaviska bolag som betalar sina kaptener över 100000 kr i månaden.
Oavsett var i världen, är det huvudsakligen kaptener på widebodyplan som ligger på de nivåerna.