Citat:
Ursprungligen postat av Arcana
Har redan ett cv och har redan skickat in överallt. de ja behöver är en kontakt, men som sagt så skiter ju alla i en. Inte ens sin egen farsa kan ställa upp liksom.
Om du saknar utbildning och erfarenhet så kommer du inte få ett jobb pga ditt cv. Skriv istället intressanta ansökningsbrev där du försöker lyfta fram de egenskaper som gör att du skulle passa bättre än andra för just det jobb som du söker. Här kommer mina tips.
Skriv dina ansökningar riktat direkt mot det företag och deras annons, skicka alltså inte samma ”standardansökan” till alla jobb som du söker. Jag har själv anställt personal och sett mängder av dåliga ansökningar, dessa skickar man rak ner i soptunnan.
Gå runt till affärer, restauranger eller andra arbetsplatser och presentera dig, ta även med dig ditt cv. Erbjud dig att komma och provjobba några timmar gratis så att de ser vad du går för.
Ta hjälp av Arbetsförmedlingen eller ett bemanningsföretag och ställ krav på dem att hjälpa dig.
Kontakter är alltid bra, men räkna aldrig med att någon annan skall ge dig någonting, det är endast du själv som kan förändra din situation. Samla ihop dig och fortsätt att slita på med dina ansökningar.
Sluta sök jobb på lager, du saknar truckkort och erfarenhet, det finns alltid arbetslösa personer med truckkort som går före dig. Sök jobb inom service och restaurang, de anställer hela tiden folk. Vill du sedan när du fått in ett par löner ta truckkort så gör det och byt sedan jobb.