Bismillah
Dark Horse
Citat:
Programmet jämställde inte religiösa upplevelser med att vara psykiskt sjuk. Men visst kan säkert tvångsmässigt beteende som man tror är dikterade av inbillade gudar/andar säkert liknas vid psykiska besvär.
Nej men TS undrade var gränserna går, dessutom har jag skrivit om detta i inlägget till Nickep nyss.
Citat:
Menar du att någon som är sjuk på något sätt är sämre än andra människor? Om så gäller det bara sjukdomar som gäller hur hjärnan fungerar eller även övriga delar av människan som tex brutit benet, har diabetes etc?
Nej var fick du det ifrån?
Citat:
Vad Ingvars sa var att det behövs inga yttre fenomen för att förklara vad som kallas för religiösa uppenbarelser. Det ligger väl inom vad man idag förstår om hur hjärnan fungerar, skulle tro att det vore främmande för Ingvars att mena att de som upplever sådant är sämre människor.
Samtidigt som han också nämner att man inte kan helt bortförklara Gud, eftersom detta är forskning som inte är slutförd ännu.
Nej han gav inte intryck om att religiösa skulle var sämre. Såna teorier brukar jag däremot läsa om här på fb. Men då handlar det väl inte om någon hjärnforskares uttalande heller, så inte mycket att bry sig om.
Citat:
Redan de gamla indierna var medvetna om att man med meditation kunde förändra sitt medvetandetillstånd och att detta var skapat av människan själv även om det också fanns de som menade sig ha gudomlig upplevelse.
Tror den stressade nutidsmänniskan kan ha en del att lära sig från denna vinkel.
Citat:
Även gamla naturfolk har kunnat försätta sig i trans med självsuggestion och uppleva sinnes/medvetande- förändring och i varierande grad menat att detta var ett sätt att komma närmare gudar/andar. Folk har olika förmåga att åstadkomma sånt här. Den populäre militante ateisten Sam Harris är intresserad av sådant här och tror det har en framtid för människan, om han nu slutar skriva omåttligt populär ateist propaganda kanske han rent av kan bli färdig med sin doktorsavhandling i neurovetenskap.
Som den mannen som jag såg sätta nytt Guiness rekord med 16,5 minuter tror jag det var, genom att hålla andan under vatten. Hans föreberedelse för att göra det var onekligen intressant. Visst hjärnan är ett intressant organ, det är vi nog ense om.
Citat:
Det är naturligtvis ett intressant forskningsområde hur det fungerar och om man lär sig mer torde det kunna vara en nyttig kunskap om vi förstår hur vi kanske själva kan vara medvetna om den värld vi befinner oss i.
Javisst är det intressant håller med.
Citat:
Man kan kanske också lära sig mer om varför människor är så villiga att underordna sig auktoriteter. Man undrar också lite varför människor har så svårt att ge upp illusioner och kan gå mycket långt i självbedrägeri för att försvara dessa.
Tror man kommer att komma mycket längre om man är mer neutral i framtoningen och inte klampar runt på det sättet.
Vi underordnar oss även auktoriteter utan att vara religiösa. Men då handlar det om människor. Så frågan är lika berättigad i så fall gällande det.