Citat:
Ursprungligen postat av
terribilis
Nej jag håller inte med. Hade det varit till huvudturneringen så hade jag totalt hållit med i kritiken, men inte till kvalet.
Pim Pim visar att han förtjänar fribiljetten. De andra spelarna måste bli bättre. Tills dess kan de stänga truten.
Däremot så kan jag tycka att Pim Pim borde satsa några sista år fullt ut på tennis.
Jag förstår till 100% Rosengren. Däremot så håller jag inte med honom. Jag fattar att han är irriterad när en spelare som Pim Pim bara ska spela "för att veta vart han står". På den punkten håller jag med honom och förstår varför han reagerar som han gör.
Anledningen till att jag inte håller med honom på det stora hela är för att detta är precis vad svensk tennis behöver. De behöver spelare som kan vinna matcher, oavsett om de ska spela en vecka eller om de ska spela 10 år.
Om nu Pim Pim "stal" en plats från en av hans killar som han tränar så är det egentligen en perfekt morot för den spelaren att bli bättre än sin tränare. Ärligt talat, är man inte bättre än sin tränare då förtjänar man inte någon plats i en turnering.
Professionell idrott handlar om att vinna, svensk tennis verkar ha gått miste om det sen Robin Söderling försvann.
Förstå kan man absolut göra, men jag förväntar mig att en sån som Rosengren beter sig mer professionellt som ledare för DC-laget. Jag hade kunnat ge honom rätt under en av 3 förutsättningar, antingen om wild-cardet hade gått till turneringen istället för kvalet (vilket inte var fallet), om han tagit en plats från en spelare med några som helst chanser att komma någonstans (vilket han garanterat inte gjorde), eller om Pim-Pim hade varit direkt usel och åkt ut direkt i kvalet. Hade Rosengren kommit med påståendet innan Pim-Pim gjort sin första match så kanske. Men att han envist håller fast vid sin åsikt trots att Johansson bevisat vad han går för är bara pinsamt. Är övertygad om att det är någon sorts prestige eller nåt gammalt bråk som ligger bakom.
Sanningen är att svensk tennis i princip inte har någonting alls att komma med öht. Vi har två ganska unga spelare som kanske har chans att bli topp 100 en vacker dag (även om jag är skeptisk). Att då kräva att den bästa spelaren av alla inte ens ska få
chansen att spela , för att istället lägga kval platsen på en till i mängden av chanslösa juniorspelare som skulle gå in och förlora direkt, och som inte har presterat någonting på en högre nivå som gör platsen befogad är bara idiotiskt.
Precis som du säger. Vill man att Sverige ska satsa på framtiden så är det mycket smartare att visa den unga publiken att vi faktiskt har spelare som kan vinna matcher. Att påstå att de unga talangerna inte får chansen att spela på en högre nivå är bara fånigt. De får chanser hela tiden, anledningen till att de inte får spela på en högre nivå, beror ju på att de inte ens kan vinna sina matcher på en lägre nivå, och gör man inte det så ska man f-n inte komma och klaga på att den enda spelaren som presterar något ens får chansen.