2009-04-04, 02:09
  #565
Medlem
Castlevanias avatar
Murray spelade väl passivt, slog för korta bollar. Samtidigt som Del Potro ökade trycket i slagen. Murray slog även ett dubbelfel som resulterade i 0-2. Nu är han dock tillbaka i setet, 2-2
Citera
2009-04-04, 02:25
  #566
Medlem
Vobblers avatar
Kul att folk får se en glimt av Federers humör.

Dags att ringa Lundgren?
Citera
2009-04-04, 02:36
  #567
Medlem
stukas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vobbler
Kul att folk får se en glimt av Federers humör.

Dags att ringa Lundgren?

Ja, en gång på tio år.. Ring in kavalleriet!
Citera
2009-04-04, 02:37
  #568
Medlem
Castlevanias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vobbler
Kul att folk får se en glimt av Federers humör.

Dags att ringa Lundgren?

Har hört att Lundgren brukade förpassa Federer till bänken då han var som mest tjurig
Citera
2009-04-04, 02:38
  #569
Medlem
Castlevanias avatar
Vilket thriller till match ju...Del Potro bjuder upp
Citera
2009-04-04, 03:28
  #570
Medlem
Nichosjs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kitzbühel
Tror aldrig jag hört honom säga att han mött sin överman.
Kanske för att han inte har någon överman då han spelar på sin högsta nivå?
Citera
2009-04-04, 10:03
  #571
Medlem
pirates avatar
Fastän jag håller med många inlägg i denna tråd så kan man inte hjälpa att känna sympati för Federer alltså. Killen verkar inte hitta tillbaka till sin forna form och blir frustrerad. Känns lite som om det har legat i bakhuvudet på honom iom att han har varit så bra så länge och nu inte kan hitta tillbaka. Men men vi får se vad han hittar på framöver..
Citera
2009-04-04, 10:47
  #572
Medlem
stukas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nichosj
Kanske för att han inte har någon överman då han spelar på sin högsta nivå?

Safin AO '05.
Citera
2009-04-04, 14:25
  #573
Medlem
moviemovies avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kitzbühel
Riktigt riktigt skönt att se Federer sjunka djupare ner i sin svacka. Jag är ingen större fan av Novak Giveupevich men Federer har jag riktigt svårt för. Tror aldrig jag hört honom säga att han mött sin överman. Det handlar alltid om att han är ur form, problem med ditt o datt.

Skippa bögkläderna och få lite skit under fingrarna roger så kanske du oxå kommer tillbaka till vinnarcirkeln igen...

Nu håller vi tummarna att JMDP slår ut Murray. Skotten spelar genialisk tennis, men är rätt lam att se på då han visar för lite pump i sina matcher

Du verkar inte ha större koll på hans intervjuer efter matcherna. Varje gång han förlorar så säger han att han gav allt men att den han mötte var värd segern och att han var den bättre spelaren idag. Vad mer ska han säga? Varför tror du att han vunnit priset som mest omtyckta spelare och sportmanship-priset i 5 år i rad. Inte för att han skyller ifrån sig varje förlust iaf...

''Skippa bögkläderna och få lite skit under fingrarna roger så kanske du oxå kommer tillbaka till vinnarcirkeln igen...''

Förstår inte var du vill komma den denna kommentaren, skippa bögkläderna?

Citat:
Ursprungligen postat av stuka
Ja man hoppas ju det, men jag tror det är så enkelt att han bara spelar sämre när han blir förbannad eller frustrerad.
Allt rullade på fint i 4-5 år när han egentligen bara hade ett spöke (Nalbandian), nu har minst två gigantiska spöken, varav ett, Nadal, han förmodligen aldrig kommer slå igen.

Skulle inte kalla Murray för ett spöke. De har trotsallt bara mötts på Murrays favoritunderlag flest gånger och när det väl har gällt så har Federer vunnit mot Murray. Inget gigantiskt spöke där inte.

Dock kanske man kan säga att Nadal är lite av ett spöke. Men även där har nästan alla förluster kommit på grus, där Nadal är den bästa genom tiderna på. På gräs har han 1 förslust. Skulle vara intressant om Nadal mött Federer flera gånger på gräs än grus, då hade det varit tvärtom, att Federer varit Nadals spöke.

Citat:
Ursprungligen postat av pirate
Det är fan roligt att se hur alla inläggen skiftade till att vara ledsna helt plötsligt nu när Federer har förlorat. Igår var det folk som dissade Nadal så kraftigt och idag är alla så ödmjuka för Federer...

Klart man känner sympati för en toppenkille som spelat en fantastisk tennis och gjort tennisen till en mycket intressantare sport de senaste åren. Svårt att känna empati för spelare som Nadal och Djokovic som verkligen inte är fairplay alls. Tror även snarare att det är så att man var med glad att Del Potro vann än att Nadal förlorade, men det är väl hur man ser på det.
Citera
2009-04-04, 14:47
  #574
Medlem
Vobblers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av stuka
Ja, en gång på tio år.. Ring in kavalleriet!



Det är ju det som är så underbart med hans utbrott, man tror knappt sina ögon när man ser Mr nice guy dunka sönder racketen i småbitar. Men äntligen bubblade det upp lite jävlar i helvete!
Sen att det var Djokovic på andra sidan nätet gjorde nog att det slutligen brast. De är inte de goaste vänner...

Jag tror att det gjorde susen. Nu jävlar blir det åka av!
Citera
2009-04-04, 15:46
  #575
Bannlyst
Fan vad jag är sjuk, mår fan dåligt än av att federer förlorade igår. Är nog kanske för att jag hatar Djokovic. Det är så tråkigt o se när han förlorar mot en sämre motståndare, hans unforced sitter i sig sen efter wimbledon förra året.
Citera
2009-04-04, 16:10
  #576
Medlem
Castlevanias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Enya
Det är så tråkigt o se när han förlorar mot en sämre motståndare, hans unforced sitter i sig sen efter wimbledon förra året.

Den gamle Federer hade vunnit i två raka. Jag tycker fortfarande inte Djokovic är tillbaka i gammal god form. Han har varit illa ute i ett par matcher nu. Känns som Federer måste göra nåt radikalt för att inte falla ännu djupare. Som jag skrev tidigare i tråden finns det vissa förklaringar. Enligt Fidde Rosengren har han börjat slarva med fysträningen och gått upp i vikt. Han måste tillbaka och göra skitjobbet annars kan han lika gärna lägga racket på hyllan.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in