Citat:
Ursprungligen postat av
GretaForPresident
Frågan är hur länge Carlos & Jannik kommer dominera tennisen framöver?
Draper kanske kan blanda sig i leken när han kommer tillbaka i fullt slag? Kändes inte riktigt som vi hann få se vad han är kapabel till, innan skadorna satte stopp. Han har inte uttömt sin potential iaf, det är en sak som är säker.
Sedan vet man inte hur Fils kommer att utvecklas, väldigt bra och talangfull, men har en känsla av att han kommer att "fastna" lite på rankingen, strax under topp10.
Hoppas förstås att den där unga Schweiziska Edberg-kopian som du upptäckte kommer få en fin resa uppåt på rankingen, så att vi (om några år) får se honom utmana Sincaraz.
Det vore kul, han verkar vara sympatisk. Och så vill man ju gärna ha en enhands-backhand i toppen av herrarnas tennis, det hör liksom till, det är nästan som att traditionen och historien kräver det.
Sedan finns ju Fonseca också, men eftersom alla tjatar om honom hela tiden, så blir det inte lika kul att diskutera honom, den (överdrivna) hypen gör mig nästan ointresserad, även om jag är förtjust i killen. Vilken jävla slägga till forehand. Sinnessjukt.
Vilka andra namn har vi, som skulle kunna ha en rimlig chans att utmana Sincaraz på riktigt? Mensik? Men han känns lite endimensionell tycker jag, mycket kraft, men kanske inte lika mycket finess. Sedan har vi ju Tien också, som är lite av Mensiks motsats - mycket finess, men för liten och "vek" för att verkligen kunna utmana den absoluta toppen, väl?
Vilka kommer troligtvis spela Next Gen Finals i år? Hur ser startfältet ut om vi utgår från rankingen just nu? I det gänget finns det förhoppningsvis någon som inom ett par år kan utmana, eller t.o.m peta ner Sincaraz ett pinnhål.
Hursomhelst, det är OTROLIGT svårt, nästan omöjligt, att vara dominant i en sport som tennis i en LÅNG följd av år. Det är därför Big3 var så speciella. Absolut världselit-consistency i nästan två årtionden. Det snackar man inte bort.
Sincaraz är ju flera nivåer bättre än alla andra just nu, men jag tror ändå att deras era blir kortare än vad vi förväntar oss i dagsläget.
Gissningsvis kommer de att vara 1:a och 2:a i ett par år till, men redan 2028 (om drygt två år) tror jag vi har något nytt namn som världsetta eller världstvåa. Det är min spaning. Och det är väl så man vill ha det också. Big3 var ett undantag som inte kommer att upprepas.
Vad tror du?