Citat:
Ursprungligen postat av
Masinga
Han säger ju att han kan spela några år till, blir "Sincaraz" skadade så kan han ju bli det om han fortsatt håller sin höga nivå.
Jenlov har rätt, det är helt omöjligt!
1. Han har sagt flera gånger att förstaplatsen inte betyder något längre, han har redan det rekordet med sinnessjuk marginal(antal veckor som världsetta), är det 450 veckor eller något i den stilen? Kanske ännu längre. Finns ingen ambition alls att nå den positionen igen.
2. Han spelar väldigt selektivt numera. Är ju tom. selektiv med vilka Masters 1000 han ställer upp i. ATP Finals hoppade han över helt häromåret(kändes inte som att han hade någon akut/större skadebild, mest lite omotiverad/sliten). Sedan blir han ju ofta skadad när han väl går långt i de få turneringar han spelar, som i årets AO, eller fjolårets Franska öppna.
Skulle inte bli förvånad om vi får se Novak ta medical timeout i kvällens semi. Det är liksom vardag för Novak när han går djupt. Summa summarum blir det inte tillräckligt med poäng för att nå förstaplatsen(även om han skulle vinna typ alla matcher han spelar som skadefri).
3. Sen har du alla tokmotiverade talangfulla unga lirare som spelar allt och är superkåta på att klättra på rankingen - Arthur Fils, Jakub Mensik, Holger Rune, Jack Draper, Ben Shelton med flera. Och så alla mer etablerade spelare som fortfarande har högsta möjliga ambition och spelar alla stora turneringar - Zverev, Musetti, Fritz, de Minaur, Medvedev, Paul, etcetera. Även om Alcaraz och Sinner skulle lägga racketen på hyllan(jävligt hypotetiskt) så skulle det inte hända att Novak blir världsetta igen.
MEN! Novak har definitivt ambitionen att vinna en GS till, och han toppar alltid formen och är extremt noggrann i sina förberedelser när det vankas slam. En skadefri Novak i en GS är det bara Sinner och Alcaraz som kan rå på. Världsetta kommer han aldrig mer bli, men en GS till finns chansen att han tar, hoppas det!