Citat:
Ursprungligen postat av
frankkk
Elias match var ett steg i rätt riktning, inte minst för att han vann en jämn match mot ett bra motstånd, känns som han har förlorat alltför många såna matcher i år och då tar aldrig rankingen fart.
Annars kan jag inte komma ifrån att det är något som saknas för det där lyftet. Vet inte om det är hans bollträff eller något, att han försöker spela med mer spin numera möjligtvis och ännu inte riktigt behärskar det fullt ut. Känns som han halvträffar ohyggligt många slag.
Det som saknas i mitt tycke är att han inte har någon jämnhet , det är hans match till 6-3 2-2, klart i mitt tycke, då börjar misstagen komma, sen har han den svackan egentligen hela vägen till 3-1 undrläge i sista, då börjar han spela bättre igen. Sen tar han tag i det rejält vid 5-5 , den dagen han spelar som i första set hela matcherna , då kommer ett större lyft.