Citat:
Ursprungligen postat av
Gincan
Djokovic kommer att sopa banan med Nadal som han spelar just nu, 6-2, 6-3, 6-1 tippar jag. Varken Murray eller Ferrer har en snöbolls chans att ta Djokovic, han vinner Roland Garros utan setförlust, finalen blir en söndagspromenad oavsett vem som står på andra sidan.
Det vore verkligen förnedrande om Nadal skulle förlora på det sättet. Visst Djokovic är favorit och Nadal är inte den Nadal vi är vana att se men han kommer med all sannolikhet att göra sin absolut bästa match för året. Sen om det räcker till vinst eller inte är en annan sak.
Franska Öppna är Nadals turnering, Phillippe Chartier är Nadals borg. Där känner han sig som hemma. Jag har svårt att se någon krossa honom med så stora siffror i Franska Öppna. Nej nej, nej och åter nej, det finnns inte på kartan att Djokovic vinner med 6-2, 6-3, 6-1. Nadal kommer vara heltaggad, streta mot och bjuda upp till dans. Jag tror på en hård och jämn match och jag hoppas verkligen att Nadal kan plocka fram något magiskt. Det är han illa tvungen till om han ska lyckas spöa en storspelande Djokovic.
VAMOS RAFA!!!!!!!!!!!