• 4
  • 5
2008-05-20, 22:44
  #49
Medlem
Kan bara instämma, adjö, sörjd och saknad av få (hoppas jag) kom aldrig tillbaka.

Nu håller jag tummarna för undergång för de andra skräptidningarna. Jag blir alltid lika förundrad när jag ser till synes helt normala människor sitta och bläddra i skräpet. Vad är det man säger, skit in...
Citera
2008-05-20, 22:52
  #50
Medlem
Sääbääs avatar
Nu slipper man alla som står och delar ut denna tidning som enligt mig var skit. Länge leve Metro
Citera
2008-05-20, 22:58
  #51
Medlem
freedom291s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av senilone
Det var en jättesöt tjej som gav mig min tidning varje morgon. synd att du försvinner
Du menar den Blonda tjejen på t-centralen?
Citera
2008-05-20, 23:41
  #52
Bannlyst
Punkt SE var(!) en skittidning. Det enda som var bra med den var formatet som var jävligt smidigt. I övrigt så var den full med typiska aftonbladet-artiklar som vi alla vet hur oseriösa och vinklade de är, utöver det så var det utfyllt med massa mingelbilder o skvaller... kass tidning fick vad den förtjänade.

Go Metro...
Citera
2008-05-20, 23:47
  #53
Medlem
kungubos avatar
Det var fan ta mig på tiden.

Nu slipper man mängder av jobbiga tidningsutdelare också, nu ska bara city lägga ner så metro blir ensam kvar så blir idioterna som jagar en på morgonen med sina skittidningar arbetslösa!
Citera
2008-05-21, 01:28
  #54
Medlem
Mycket riktigt så ska det bli en fröjd att se den sorgliga åsynen av gratistidningsutdelare (kan man ha ett jobb som är mycket lägre värderat?) minska. Nu kanske man kommer till jobbet lite snabbare när man slipper undvika minst ett par stycken negrer på vägen dit.

Det enda som var positivt med .SE var den praktiska storleken, resten värderar jag inte mer än toapapper. Det är kollosal skillnad mot den uppenbart genomarbetade layouten och innehållet i Metro.
Citera
2008-05-21, 18:16
  #55
Medlem
Punkt.se kändes som en tidning som försökte, men inte lyckades. Sett på det hela såg det ut som dom försökte dryga ut sidorna med en massa skit. "Plåtat på Stureplan" vem fan är intresserad av det?

Ryktades om att en ny gratistidning skulle komma ut för några veckor sedan. Vad hette den? Nått med "nyheter" har jag för mig.
Citera
2008-05-21, 23:25
  #56
Medlem
Kändes inte helt oväntat att tidningen skulle läggas ner, frågan är hur situationen kommer se ut i framtiden, kommer vi fortfarande ha pappersblaskor om låt säga 10-20 år...?

Dax att börja betala för toa-papper igen...
Citera
2008-05-22, 00:03
  #57
Medlem
Quid pro quos avatar
De där gratistidnngarna har bara ett värde om man har missat att läsa nyheterna på nätet och vill uppdatera sig på nyhetsflödet.

Den enda av dessa skräptidningar som innehöll en schysst seriestrip iofs: Wulffmorgenthaler!

Citera
2008-05-22, 01:05
  #58
Medlem
Jiiimboohs avatar
Jag blir förvånad å höra att City inte finns i Göteborg längre. Malmö/Lund-tidningen kommer fortfarande ut.

Jag läser ofta Metro påväg till skolan. Ganska bra att ha något att läsa eftersom det tar nästan en timme eftersom jag bor i Lund och studerar i Malmö. Störde mig inte speciellt på Punkt.se:s existens. De verkade ganska tydligt vara inriktade på yngre läsare (med mingelbilder och sånt) vilket kanske får dem att verka oseriösa för äldre läsare. Hur som helst så håller jag med om att utdelarna är störiga. (Ni verkar ha många negerutdelare i STHLM, ha ha!) Man har ju lärt sig att ignorera dem med tiden dock. Jag vill bara kunna lugnt gå fram och välja tidning utan att ha tre (nu två) utdelare som försöker pracka på mig just sin tidning, en gång på centralen i Lund och en gång på centralen i Malmö. Gärna både på väg till skolan och på väg hem också.
Citera
2008-05-22, 18:16
  #59
Medlem
senilones avatar
Citat:
Ursprungligen postat av freedom291
Du menar den Blonda tjejen på t-centralen?

Nej, en söt tjej i Göteborg!
Citera
2008-05-23, 14:51
  #60
Medlem
Santadunks avatar
Aftonbladet köper ju upp 35% av svenska Metro och satsar troligen på att köpa upp hela tidningen. Så de har inte gett upp kampen om gratistidningarna bara ändrat taktik. Det är detta som är anledningen till nerläggningen av .SE
Citera
  • 4
  • 5

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in