• 1
  • 2
2008-05-08, 07:23
  #1
Medlem
JemyMs avatar
En gång i tiden stod verkligen människan präktig och upplyst under Gud/Gudarna. Ett antal män gjorde upptäckter som förstörde denna syn på oss själva.

Nicolaus Copernicus (1473-1543)
Upptäckte att jorden går runt solen och var därför den första i västerlandet sen antiken som vågade ifrågasätta Aristoteles geocentriska världsbild. Vår planet stod därmed inte längre centrum i universum utan på en ständig resa runt solen.

William Harvey (1578-1657)
Upptäckte blodomloppets funktion och att hjärtats funktion var att pumpa blod. Detta förändrade människans syn på kroppen till en biologisk maskin.

Charles Darwin (1809-1882)
Upptäckte att naturen kunde avla fram nya arter precis som farmare gjort i årtusenden. Plötsligt var vi inte längre skapade i Guds avbild, utan framavlade i naturens urval. Än värre, vi hade samma förfäder som aporna.

Robert Koch (1843-1910)
Upptäckte att bakterier orsakade sjukdomar. Var också med att utveckla Germ Theory som tog upp virus. Nu var inte bön och hjälp från ovan lösningen på att bota sjukdomar längre.

Sigmund Freud (1856-1939)
Upptäckte att vi inte bara kom från djuren utan hade samma beteende i drifter vi hade svårt att kontrollera. Budskapet om förnuftets makt eller människans unika ställning slogs i spillror.

Vilken upptäckt kommer näst att krossa vårt ego och vår syn på oss själva?

* Memes, teorin att tankar kopierar sig själva och sprids i ett naturligt urval mellan människor. Resulterar i att vi inte blir mer än biologiska fildelare.
* Neuropsykologi, binder ihop våra känslor som kärlek och empati till biologiska impulser och funktioner i vilket människan ses som en maskin.

Frågan lyder. Sänker dessa upptäckter vårt mänskliga värde eller inte?

För mig är insikten att vi bara har varandra, strandsatta på vår blå planet flytande i ett ändlöst kosmos, en känsla som ökar människovärdet och värdet av fred. Det finns andra som skulle säga motsatsen.
Citera
2008-05-08, 09:06
  #2
Medlem
Doxologys avatar
Du begår ett vanligt felsteg som är väldigt vanligt hos icke-troende. Naturvetenskapliga upptäckter har inte falsifierat Gud på något vis. Att Gud dög som förklaringsvärde i de flesta stadier förr som var oupptäckta är inget märkligt enligt mig. Vad vet vi om det är Guds väg att bota genom medicin och människans utveckling? Vi har inte en aning.

För mig är det en smal sak att acceptera forskningens upptäckter om man har accepterat Gud, jag sätter inte premisserna för hur han ska ha skapat världen och aspirerar inte på att kunna förstå alla hans vägar.

De nya rönen är jag ytterst dåligt insatt i men om man kommer fram till en strikt deterministisk syn på människan så är premisserna för mig att man ska kunna förutsäga en människas liv redan vid födseln, om det inte stämmer så är det falsifierat. Jag tror faktiskt aldrig att vi kan göra detta, jag tror på att varje individ har en vilja som inte kan förutses.

Neuropsykologin är väl redan utbredd? Att den gör oss till maskiner är tveksamt, ser inte den kopplingen riktigt.

Nu ska jag fira min födelsedag med buller och bång under resten av dagen, trevlig dag alla.
Citera
2008-05-08, 09:15
  #3
Medlem
Giorgis avatar
Biologi / Kemi:
Friedrich Wöhler (1800-1882)
Upptäckte att organiska ämnen kan framställas syntetiskt och att det inte var något speciellt för levande organismer.

Fysik / Astronomi:

Niels Bohr (1885-1962)
Satte upp atommodellen där elektroner går i banor runt protonen, vilket betydde att det mesta vi ser runt om oss är tomrum.

Edwin Hubble (1889-1953)
Upptäckte att vårat universum går bortom vintergatan(!) samt att planeterna och galaxerna rör sig ifrån varandra(rödskifts-förskjutningen)


Dessa individer tycker jag du också skulle ta med, även om de inte ändrade synen på oss själva (Förutom Wöhler kanske) så ändrade de synen på det vi ser runt om oss och fick oss att inse att det finns så mycket vi inte vet. Samt att universum är så mycket större än det är.


Givetvis så ändrades bilden på människan och det runtomkring oss. Vi har gått från att tro att människan är en högre stående, etiskt och moralisk varelse med en värld skapad för sig själv. Till att vara ett djur, som har utvecklats från apor, en biologisk maskin och ett universum som är så ofantligt stort att det är en ren slump att vår planet är beboelig.
Citera
2008-05-08, 09:24
  #4
Medlem
SleepaZs avatar
Flytta till fysik forumet kanske?

Ps: Grattis Dox
Citera
2008-05-08, 09:40
  #5
Medlem
Iskras avatar
Som Doxology redan sagt, alla de upptäckterna är oerhört viktiga steg i människans kartläggning av sig själv och världen runt omkring oss, men vad i hela världen har de med religion att göra. Förklara det eller posta i något annat forum.
Citera
2008-05-08, 11:07
  #6
Medlem
MrNoOnes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Iskra
Som Doxology redan sagt, alla de upptäckterna är oerhört viktiga steg i människans kartläggning av sig själv och världen runt omkring oss, men vad i hela världen har de med religion att göra. Förklara det eller posta i något annat forum.

Man har de senaste 500 åren tydligen klargjort en hel del saker som förr ansågs besvaras med "gud har" och "gud är". Ju fler saker som fastställs och som berövar "gud" som upphovsmakare gör att gud "dör" bit för bit. Till sist så är religionen ett tomt skal med en tro på "något" som inte har någon verklighetsanknytning.

Tycker dessa upptäckter har allt med religion att göra.
Citera
2008-05-08, 11:38
  #7
Medlem
excelsiss avatar
Chuck Norris (f. 1940)
Utvecklade jeans man kunde göra grymt höga sparkar i.
Citera
2008-05-08, 13:22
  #8
Medlem
dark horses avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JemyM
...
Frågan lyder. Sänker dessa upptäckter vårt mänskliga värde eller inte?

För mig är insikten att vi bara har varandra, strandsatta på vår blå planet flytande i ett ändlöst kosmos, en känsla som ökar människovärdet och värdet av fred. Det finns andra som skulle säga motsatsen.



Inte alls, tvärtom jag håller med dig att det borde öka människovärdet. Med insikt i hur bräcklig våra förutsättningar är att finnas till och att det bara kommer att vara en kort stund i universums perspektiv tycker man att denna hissnade insikt borde få fram det bästa ur människan. Bara det att vi fått så stora, om än bristfälliga, kunskaper om var vi befinner oss är hisnande. Om vi nu också skulle omsätta det i lite större respekt för livet skulle det definitivt höja vårt mänskliga värde.

Inte minst kosmologin gör de gamla futila försöken att sätta människan i skapelsens centrum något som hör historien till. Trovärdigheten för att skulle finnas en personlig Gud som övervakar varje individs leverne faller drastiskt.
Citera
2008-05-08, 15:18
  #9
Medlem
JemyMs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Iskra
Som Doxology redan sagt, alla de upptäckterna är oerhört viktiga steg i människans kartläggning av sig själv och världen runt omkring oss, men vad i hela världen har de med religion att göra. Förklara det eller posta i något annat forum.

Vår uppfattning om världen, hur det relaterar till det andliga livet, vilken plats det lämnar äldre religioner och hur det påverkar människosynen...

Det här är för mig så religiöst det kan bli. Religion behöver inte nödvändigtvis handla om 5 specifika rörelser. Eller?
Citera
2008-05-08, 15:51
  #10
Medlem
Iskras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JemyM
Vår uppfattning om världen, hur det relaterar till det andliga livet, vilken plats det lämnar äldre religioner och hur det påverkar människosynen...

Det här är för mig så religiöst det kan bli. Religion behöver inte nödvändigtvis handla om 5 specifika rörelser. Eller?

Absolut inte, om det är så du menar.

Jag är exempelvis mycket intresserad av biologi. Att se naturens mångfald och läsa om naturvetenskapens upptäckter, som ofta fördjupar insikten om hur oerhört avancerad skapelsen är, är för mig andligt. Ekologi är exempelvis ett ämne som verkligen belyser vår roll i det komplexa system av nät som utgör livet på jorden, varje handling vi utför i vår avancerade och krävande industrivärld har långtgående och ofta oåterkalleliga effekter på världen i stort. Ödmjukhet är ett ord som kommer för mig inför detta och jag ser denna typ av kartläggning av världen som viktiga för religiösa organisationer att ta till sig. Vi människor har genom historien sett oss som skapelsen krona och världens härskare, ofta utan att reflektera över att vi är förvaltare med ett enormt ansvar på våra axlar.

En annan sak som påkallar ödmjukhet är kartläggningen av universum. Jag tror inte att folk för femhundra år sedan kunde föreställa sig vidden av Gus skapelse, rent rumsligt. Åt vilket håll vi än vänder oss i rymden blickar vi ut över kollosala vidder som onekligen påminner oss om vår storlek inför Gud.
Citera
2008-05-08, 15:54
  #11
Medlem
Carpe Diems avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JemyM
Frågan lyder. Sänker dessa upptäckter vårt mänskliga värde eller inte?
Religion -> Filosofi
/mod.
Citera
2008-05-08, 15:57
  #12
Medlem
Tycker snarare upptäkterna har gjort oss större, men de religiösa dogmerna svagare. De dogmatiska abrahamistiska religionerna har ju det problemet att ruckas deras föreställningar så faller hela tron. Det är ju därför kyrkan varit livrädd för forskning och utveckling eftersom det varit deras auktoritet som fått stryka på foten. Så rädda att de dödat för att försvara sina dogmer, och det görs än idag. Finns det något mer skrämmande, att en grupp som säger sig stå för sanningen gör allt i deras makt, för att dölja den? Hade de varit sanna i sitt sökande så hade de välkommnat nya sanningar med öppna armar eftersom det utvecklar oss och ger oss kunskap.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in