Jag klarade uppkörningen för några dagar sedan, riktigt skönt att ha kortet i handen!
Jag tog det på andra försöket och kan ge några tips som definitivt tål att upprepas.
*Tänk på körningen
hela tiden, inte på instruktören. Oavsett om han är en hygglig jävel eller en dödgrävare så är det du som i praktiken avgör om du ska ha kortet eller inte.
*Förbered dig i god tid före varje korsning, rondell, övergångsställe. Planerar du hur du ska agera och tittar noggrant vid nästa korsning direkt när du har passerat den förra så flyter det på elegant.
*Ta aldrig onödiga risker och gör alltid
enkla val. Försök aldrig impa på instruktören genom att göra en omkörning som han inte har bett dig att göra. Backa inte heller in mellan två bilar om du blir instruerad att parkera på valfri plats och valfritt sätt. Kan låta självklart, men i stundens hetta kan man ta taskiga beslut om nerverna tar över.
*Blinka hellre en gång för mycket än för lite. Bättre att blinka vid sväng på en tom parkering än att inte göra det på en större trafikerad.
Ta det lugnt bara. Visst kostar skiten om man ska göra om det, men det får det vara värt. En lite rolig del av uppkörningen var att allt gick strålande tills jag skulle avsluta provet. Då körde jag över ett isigt gupp så att hela sidan skrapade i och jag tänkte att det var kört.
"Det händer vem som helst, inget som påverkar ditt resultat." sade han efteråt. Det är ju trots allt säkerheten som är viktigt, och inte om man repar sin kärra lite.
Lycka till allesammans!