Citat:
Ursprungligen postat av
ricardo22
Klart som fan att det spelar roll. Under tiden som han var borta så vann Djokovic, som är i samma ålder och lämplig att jämföra med , 5 grand slams. Om de 3 åren har en stor inverkan på Djokovic karriär och tar Djokovic från den tredje till den bästa tennisspelaren genom tiderna så måste de även påverka Jon Jones negativt.
Jon Jones är den största Mma fightern genom historien men för att blanda sig i bäst genom tiderna i alla idrotter så behöver han vara aktivare och försvara titeln fler gånger .
Ett annat problem som kanske är mer subjektivt är att Jon Jones är så inaktiv att han inte ens är ansiktet utåt för Ufc. Han fightades även bara en gång per år under flera år innan hans paus. Så andra tog hans plats i strålkastarljuset och just nu så är han nog bara trea efter Volkanovski och Adesanya . Svårt med Adesanya efter helgens förlust men han har varit en superstjärna de senaste åren.
Jon jones har slagit alla de bästa, finns ingen han har förlorat mot eller duckat för.
Hade varit en annan sak om han varit borta i 3 år och under tiden hade det kommit nåt 2 meters freak som slår som en jävla hulken och knockade allt motstånd på 3 sekunder, men nu är det inte så.
Jon jones var bäst även när han kom tillbaka.
Det är som om djoovich skulle ta paus nu, komma tillbaka om 3 år, och möta topskicktet även då och vinna.
Då spelar det ju ingen roll att han varit borta nåt år då motståndet ändå inte blivit bättre.
Adesanya har då förlorat 2-3 gånger, så han kan du stryka direkt.