Citat:
Ursprungligen postat av KantStolt
Men hans av ordbajs klädda personliga upplevelser kan inte förändra det faktum att han i inlägget tidigare skjöt sig i foten när han med patos argumenterade mot att man skulle se alla män som potentiella våldtäktsmän för att ett fåtal begår våldtäkter.
Jag misstänker att jag varit otydlig i mitt "ordbajsande".
Det jag starkt vänder mig mot är när någon hävdar att ALLA män är potentiella våldtäktsmän.
Min tolkning av det påståendet är:
"Alla män kan under vissa omständigheter eller dåliga dagar förvandlas till våldtäktsman."
Min tes är att du omöjligt kan se skillnad mellan de män som är mentalt kapabla till att genomföra en våldtäkt, och de män som aldrig skulle utsätta en annan person för ett sådant övergrepp.
...min av ordbajs klädda personliga upplevelse var för övrigt för att poängtera vikten av att inte hamna ensam med främmande människor under okontrollerade former. Oavsett om du är kille eller tjej, negroid eller blek. Har du otur drar du en nitlott, och då gäller det att ha vänt oddsen till din fördel. I min sedelärande historia genom att ha nog med bekanta i lägengheten så att den beväpnade grabben inte började räkna på oddsen för att åka dit efter att ha blåst huvudet av en naiv och ensam lägenhetsinnehavare.
Tänk om tråd-flickorna hade haft med sig ett par vänner till? Hade det blivit frågan om mass-våldtäkt, eller hade de fyra våldtäktsmännen låtit bli att begå övergrepp den helgen? Jag tror mer på det senare.