Citat:
Ursprungligen postat av letsdoit
Då har väl polisen en lista på vilka personer som kan ha använt MT:s dator. Sedan kan man ju kontrollera tiden för avsända mail med vart MT:s dator då råkade befinna sig.
En annan synpunkt är att MT inte vågar erkänna sina sökningar m m eftersom hon då tror att hon skulle ligga risigare till. - Hon skulle ju annars bara ha behövt erkänna stalking (eller allmän nyfikenhet på sin f.d.:s göranden och låtanden) - men blåneka till mord. Eftersom hon nu synes ha vecklat in sig i diverse motstridiga förklaringsmodeller så ökar naturligtvis misstankarna i takt med (nöd)lögnerna.
Det man hur som helst kan konstatera är att MT inte är någon mastermind: Efterlämnar komprometterande dagboksanteckningar och nya adressen, försöker få sina runstensbesök att låta trovärdigare genom att blanda in turistbyrån m m.
Fetmarkeringen glädjer mej, det har jag länge varit orolig för! Tills nu...
Googlat på Emma typ 39 ggr....
(jag kan tänka mej att hennes dator är som de flesta så att de dessutom raderar cookies o temp. internet filer med jämna mellanrum o då talar vi i så fall om sökningar EFTER den senaste raderingen, eller har jag fel?)
När hon togs i på förhör i Tyskland hade hon skärsår på handen som tidsmässigt stämmer med morden o dessutom var hon fysiskt utmattad.
Hon vägrar ställa upp i en konfrontation, vad innebär det?
Tysk polis trodde dessutom att hon erkände morden vid det inledande förhören!
FYYYYYY FAAAAAN!!!!