Citat:
Ursprungligen postat av Veckans klubba
När man kollar på de markerade skoavtrycken (nr 24, spår U1 405-08/S172, s.271 tilläggsdelen) så finns det ett sämre precis bredvid det vänstra, där övre delen ser ut att ha likartat rutmönster men vars nedre del (eller övre?) ser ganska annorlunda ut. Vad är det för spår? Från en helt annan doja?
På s. 268 framträder avtrycket lite annorlunda - och skulle kunna härledas till U1/405-08/G105, s. 279. Skoavtrycket synes ha bildat två motstående, distinkta trianglar men det kan här vara fråga om flera steg från samma sko (ev. vridrörelser). – Som framgår av s. 268 har polisen kunnat härleda alla spår till behöriga personer (ambulansmän, polis, rättsläkare) – utom ett. Detta okända sulavtryck framkallades på tre ställen på hallgolvet; fragment av sulmönstret återfanns också på en mattkant till en av mattorna i hallen.
Vidare kan konstateras att CS och mördaren innehaft samma skotyp och att även skostorlek sammanfaller. Det kan visserligen hävdas att fler än CS och mördaren är innehavare av samma skomodell/storlek, men bl a följande talar för att det är CS:s sulavtryck som återfunnits på mordplatsen:
CS förekommer bevisligen på ett foto taget den 31 december 2007 (återfunnet i CS:s laptop i Tyskland) iklädd samma skomodell. Dessa Vans-skor ska enligt CS ha försvunnit i Berlin i januari 2008. Hennes rumsuthyrare kan dock intyga att CS så sent som under mars 2008 innehaft ett par blå tygskor med vit kant och vita skosnören. Andra vittnen kan intyga att hon i Sverige har använt ett par mörka textilskor med vita skosnören – såväl dagen före morddagen som på morddagen.
CS har i förhör sagt att hon under sina runstenspromenader burit ett par svarta skor i syntetiskt läder och försedda med svarta skosnören. CS och hennes försvarare har förevisats bilder på dessa skor och CS har identifierat dem och sagt att skorna inköpts i Göttingen, Tyskland försommaren 2007. När hon sedan får höra att SKL konstaterat att runstensskorna knappast är använda alls och att vittnen sett henne bära mörka skor med vita skosnören, byter CS skor och säger att de skor hon varit iklädd morddagen troligen har förkommit på den psykiaktriska klinik där hon vistades vid gripandet. I stället ska hon nu ha burit svarta skor i syntetiskt läder men med vita skosnören när hon promenerade till runstenarna. De här promenadskorna säger sig CS tidigare ha hittat hemma hos sin mor (som avled i april och därför inte kan verifiera sin dotters utsaga). I övrigt säger sig CS inte kunna tillföra utredningen någon mer klargörande information. Betr. Vans-skorna har hon heller inte bidragit med några som helst upplysningar som skulle kunna leda till att skorna kan återfinnas, t ex var i Berlin det kan tänkas att skorna försvann (eller var de nu skulle kunna befinna sig). Ej heller har CS något minne av när/var/hur hon inköpt Vans-skorna.
Sammantaget torde kunna konstateras att CS far med osanning betr. inte bara sina Vans-skor, utan också när det gäller de skor hon var iklädd morddagen. – Behövs ytterligare förtydliganden om i vilken riktning CS:s sko-lögner pekar? – Och då ska man ha klart för sig att de lögnerna bara utgör en ringa del av CS:s bevisat stora lögnarsenal.