Citat:
Ursprungligen postat av
JazzIsNotDead
Exakt. Han uttrycker sig väldigt obehagligt i många frågor.
Han hänger ju mest med livets ordare och verkar be i protestantiska kyrkor, så någon äkta katolik är han nog inte. Han vill nog vara det dock, med tanke på sina italienska rötter. Det blir ju så mycket mer "äkta" då.
Precis. Han verkar ju blivit omfamnad fullt ut av frikyrkorna och Livets ord. Och det är väl ok, men han säger sig vara katolik och frågan är ju då hur han blivit det. Är han döpt och konfirmerad katolskt? Har han konverterat (brukar ju ta ibland ta två år av studier innan den processen är klar, pallar han det)? Har han döpt sina barn katolskt? Har han gift sig katolskt?
Om han bara poserar som katolik, vilken trovärdighet har han då i de här frågorna? Är han inte ens döpt katolskt, eller inte har konverterat, kan han ju inte ens tagit nattvarden en enda gång i en katolsk kyrka.
Därför vore det intressant att veta vilken katolsk församling han tillhör. Om någon.