Citat:
Ursprungligen postat av DemonDuck
Jag inser att det här kan uppfattas som en ganska dum och/eller onödig fråga, men känner ändå att den är värd att ställa.
Jag planerar att söka till kandidatprogrammet på Sveavägen inför hösten och undrar hur stora krav det (inofficiellt) ställs på ens telefon. Förväntar sig kurskamrater som man t ex gör grupparbeten att man ska kunna läsa mejl i telefonen? Min gamla lur har givit upp, och personligen är jag nöjd med att ha en som klarar samtal, sms och inte så mycket mer. Å andra sidan känns det dumt att köpa en sådan om det sen visar sig att jag behöver en mer avancerad redan i höst.
Ja, jag menar allvar.

...
Tja, du kan ju vara skitglad över att du är en i mängden på skolan som är såpass osäkra att de inte vågar göra ett skit om det inte är sanktionerat av övriga (undertecknad potentiellt inräknad). För att passa in maximalt, köp alla macprodukter du kan hitta, skaffa en såndär stilig puffig jacka som får dig att se lite måttligt gay (och mer än lovligt överviktig) ut, se till att ha minst ett flak
vitamin well hemma så att du kan ha en med dig till skolan varje dag och klipp dig snarast i någon mainstreamfrilla.
Eller så kan du skita i allt vad "krav" heter och satsa på att bli accepterad utan märkliga fasader som nån ledsen clown. Det funkar säkert också. Fan, undrar om det inte är jävligt fräscht nuförtiden att rocka dumbphone när varenda jävel har exakt samma telefon. Oh the comedy när någons iphone ringer på tuben och alla gräver i fickorna för att de inte vet hur man byter ringsignal.