Citat:
Ursprungligen postat av Caparzo
Det kan också bero på att den som fått ett solitt HP-resultat inte behöver få mvg i alla ämnen och därför är betygen halvkassa. Det handlar om att lägga ner mycket tid, men jag tror att de allra flesta som kommer in på HHS vet vilket privilegium det är att få vara där och lägger en en substantiell portion tid på studier. Det är inte som SU där vem som helst kommer in.
Alltså, visst förekommer det viss betygsinflation, men har man 20.0 direkt från gymnasiet så är man nästintill garanterat driven, intelligent och tillräckligt motiverad i sina studier för att faktiskt få högst betyg i varenda kurs man har gjort, det krävs att man lägger tid vid sina studier för att få 20.0.
Från vad jag har läst av dina inlägg tidigare känns det som om du pissar på folk som har 20.0 och nästan försöker nedvärdera deras insats.
Detta kommer från någon med ca: 17/18 i snitt hittills i slutet av tvåan och 1.7 (101p, jävla slarvfel på NOG!

) på hp, mitt högskoleprov är således det som kommer få in mig på min högskoleutbildning (förhoppningsvis HHS om en 2-3 år) och knappast mina betyg, men för den sakens skull försöker jag inte nedvärdera folk med bättre betyg.
Utan angiven källa så har jag även hört från flertalet håll att de som kom in på gymnasiebetygen klarar sig bättre i genomsnitt på de flesta högskoleutbildningar jämfört med de som kom in på HP vilket för mig låter rätt logiskt, för även om en 2.0are har kompetensen för att klara av det mesta som kastas emot en i studieväg så är det inte alls säkert att han har den studiemotivationen och det engagemanget som en 20.0are faktiskt redan har visat genom gymnasiet.