kom ordern strax från högsta ledaren att TV:n var portförbjuden.
En leastadianfamilj i grannbyn hade just införskaffat sig en TV.
Så vitt jag vet så står den fortfarande ouppackad.
Cykel var också förbjuden, kallades för "hortrilla". Hur det är nu vet jag inte. Min mor, ateist, hjälpte då och då till med matlagningen när de hade bönemöte. Jag, som liten pojke, kom därför ofta i kontakt med västleastadianer i samband med dessa möten. Bönemötena i sig var en sevärd syn. Det var som att förflytta sig tillbaka till 1800-talet med tanke på klädseln som de bar.
Däremot upplevde jag att de hade en stark arbetsmoral och pliktkänsla. Du ska arbeta i ditt anletes svett är inte tomma ord för leastadianerna. De flesta är konservativa. Ingen plats för större nytänkande utan allting skulle vara som det alltid hade varit.
Fotografering, musik, musikinstrument, alkohol och nöjen var inte att tänka på. Det mesta var synd. "Syndernas förlåtelse" var/är vanliga ord.
Jag upplevde att leastadianerna betraktade jordelivet som en enda jämmerdal men arbetade man hårt så fick man belöningen när man väl stod vid himmelrikets portar.
Söndagen var en vilodag som verkligen var en vilodag. Ännu under min uppväxttid kunde jag märka att detta även gällde icketroende i min uppväxtmiljö. Ryktet gick fort i byn om någon dristade sig till att kapa ved på söndagen.
Jag tror att just leastadianismen har varit ett ok, när det gäller framåtskridandet, för övre Norrbotten. Leastadianerna beter sig lite som en flock får som är beroende av högste ledaren för att uppnå frälsning. De kan inte själva, även om de är starkt troende, på ett personligt plan uppnå himmelriket.
Ledaren har den nyckeln.