2008-07-22, 09:31
  #445
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av StorMamma
Danke,

Jag har alltid hållt mig undan från hallisdroger hittills, på grund av att jag drabbas av depressioner. Men jag har aldrig varit psykotisk eller förlorat verklighetsuppfattningen någon gång i mitt liv.
(Jag har faktiskt aldrig testat E, då jag såg en kompis för många år sedan bli ruskigt illa däran, vi fick ringa ambulans...)

Det som avhåller mig nu, är tanken att jag skulle få psykos. Faktiskt.

Finns det någon sådan risk?

Om jag nu skulle få för mig ATT testa, så blir det med flera andra personer, varav en som inte trippar alls, för säkerhetsskull.

Jag vill gärna faktiskt också höra om negativa erfarenheter på 2cb...

( Har lusläst tråden, men vill ha mer åsikter/tankar.)

Skrev en jävla lång tråd nyss, men råkade stänga ner skiten , får se om jag har tillräckligt med bzp samt minne kvar nog att skriva om det... Men jag ska nog lyckas snöa iväg minst lika många gången den gången.
Psykos har jag aldrig hört talas om nån som fått på 2c-b, men sen så har jag aldrig ens tänkt tanken så jag har inte sökt nått om det. Skulle dock tro att chansen är MINIMAL! 2c-b har funnits sen mitten 70-talet som dom flesta RC's Shulgin syntetiserade men började inte brukas förrän i mitten av 80-talet så det borde finnas en hel del rapporter eftersom det använts i över 20år, främst som Ecstacy-kopia
Iaf, jag antar att du läst mitt tidigare inlägg, där jag lite kort tog med några negativa effekter

Men ska försöka gå in i dom negativa effekterna lite mer. Jag antar att du läst på åtminstånde en del ang. svamp och/eller lsd? Och då jag inte testat lsd så jämför jag med svampen psilocybe cybensis, antar att det är den vanligaste hallucinogena svampen här bland användarna på FB iaf. Fastän 2c-b inte alls har lika stor mindfuck som svamp så är det ändå värt att läsa på lite tycker jag. Självklart är upplevelserna individuella men har pratat med ett fåtal kompisar, och på vissa punket är vi helt överrens, andra varierar det lite smådetaljer på och på vissa synpunkter så är det är vi helt vitt skilda, men jag tror inte det är vare sig mer eller mindre hemskt för nån av oss. Jag är den enda av oss som testat 2c-b och kl. är dessutom 06 på morgonen så jag kan inte ta hjälp av dom andra utan får utgå från mina egna erfarenheter till störst del. Det kan även hända att jag blandar ihop svampens effekt med DPT'ns, men båda två är åtminståne tryptaminer... kan även påpeka att jag bara har tagit 2c-b två gånger, men bara trippat en gång (för liten dos första gången) och det var nu i torsdags (5 dagar sedan) så mitt minne är ännu ganska färskt.

Bottenlösa hålet
Svamp:Känns som att hela tiden falla ner i ett hål i marken, medans du bara känner dig mindre och mindre betydelselös medans hela omgivningen, möbler, dörrar och personer växer sig större och väldigtskräckinjagande. Tycker en kompis beskrev det på ett bra sätt "det var som nån ond clownvärld"
2C-B:trippen hade vart helt perfekt i 2h (3h efter intar), men nu är det inte det possitiva jag ska belysa utan det negativa, och det var väll här runt 2h in i trippen som det kändes som hela mindfucken bara blev som bortspolad helt på en gång, fast hallisarna var kvar, men jag tyckte inte dom var lite tydliga som under peaken, vilket dom troligtvis fortfarande var, och jag trodde trippen var över. Du vet säkert redan det men mindfucken är mycket mindre på 2c-b men tro mig, den finns där. Känner för att ta ett exempel, dock possitivttyp Mini tripprapport(finns längre ner under spoiler). Känner mig hungrig och går ut till köket för att göra iordning några mackor, så tar fram långfranskan och ska skiva upp några brödskivor /OBS! VIKTIGT! Använd inte vassa/farliga föremål under påverkan, jag trodde som sagt att jag var nykter. När jag håller i kniven känner jag att det är farligt och inget jag borde göra, blir åter påmind om att jag fortfarande trippar och börjar känna av att jag sjunker och musiken ute i vardagsrummet förjar låta hotfullt. Men det känndes inte alls lika illa som på svamp pch jag bör bara låt och lade mig ner i soffan så gick det över. Kom dom aldrig upp till platån jag var på tidigare utan ganska baseline men en liten oro över att snea, vilket jag aldrig gjorde. Det var drygt 2h kvar at trippen och jag mer eller mindre bara väntade ut den
Varning! Kan tolkas en aning homoerotiskt
Ok nu ska jag försöka hålla mig till fokus lite mer, börjar påminna om arkomann fast inte i närheten lika mycket ordbajsande eller adekvat svenska. Inget ont Arko, om du nu skulle råka läsa det här så diggar jag dig faktiskt, fast det kan vara kanske drygt närpå onödigt dryg chalmerns svenska tänker 2st A4 som inget förutom du fattar men du förtjänar ändå respekt

förvirring/overklighetskänslor
Swamp: Har hittills endast skett när jag suttit och snackat med tripp polaren och man själv helt plötsligt hoppar rakt in i en diskussion som som man hade passerat 30min tidigare som om det vore helt naturligt och klämmer ur sig bara hälften av meningen, för den andra hälftenhar man redan berättat för sig själv. Polaren kanske skrattar till och frågar va fan man menar?
-Vadå? Det var ju hur uppenbart som helt, hur kunde du INTE fattat? (jo för han kan inte läsa tankar och kan omöjligt följt din andra konversation du haft endast tillägnat ditt huvud. Det är du som du riskerar att balla ur, om du börjar tvivla på vilken verklighet som är sann och vilken som inte är. Har du verkligen suttit här med "jocke" och snackat den senaste halvtimmen eller är det bara påhittat? är "jocke" verklig? och vad är egentligen verklighet? Låter inte så farligt men tro mig, det är inte kul att inte veta vad so är verklighet och vad som är påhittat, du vet inte vad riktig förvirring är om du inte upplevt det, tycker jag då. Hur bekämpar man då det här? Jo det gäller att göra det så fort som möjligt. Säg till din sitter/tripp kamrat att du börjar få overklighetskänslor och berätta för honom hur det känns, det är viktigt att han lyssnar och fokuserar på dig. Hjälper inte det eller trippar du med en kuk så prova byta miljö, hjälper mot det mesta faktiskt. Lyssnar ni på musik, vilket nästan är ett måste enligt mig, så ta hand om musikbytet ett tag, då har du iaf kontroll nånting och kanske kan lugna ner dig. VA FAN! Nu blev det nån jävla ta-dig-ur-snedtripps-guide
2C-B: Mycket mindre mindfuck än på svamp, går att uppleva men mycket mycket svagare

Nej nu måste jag fan sova ett tag, var 4h sedan jag började svara på det här inlägget.... jävla explorer moste crasha -,-
Citera
2008-07-22, 17:10
  #446
Medlem
Neyshs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av noja
2cb är ju eyecandy endast tycker jag, sen mår man ganska bra under ruset också. Men visst kan man få lite skeva tankar, men inget alls som liknar de andra hallucinogener.

Jag tror 2cb är en väldigt bra drog att testa som första hallucinogen eftersom du slipper "mindfucken". Men att ha en riktigt mindfuck är enligt mig trippa.

Jag har aldrig testat någon psykedelika. Verkar intressant, vill som sagt inte bli helt väck i skallen med skumma tankar. Så att börja med 2cb kanske är en bra idé?

Är det mestadels bara hallisar då eller?
__________________
Senast redigerad av Neysh 2008-07-22 kl. 17:13.
Citera
2008-07-22, 17:40
  #447
Medlem
Shine_s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av StorMamma

Jag vill gärna faktiskt också höra om negativa erfarenheter på 2cb...

( Har lusläst tråden, men vill ha mer åsikter/tankar.)

Det jag kan tänka mig som kan bli negativt är de konstiga uppfattningar man kan få om andra under ruset. Personligheter förstärks för mig nått helt extremt på 2-cb, och eftersom jag i övrigt är relativt klar i skallen så är det jävligt lömskt då man inte fattar att det är vanföreställningar. På t.ex. svamp så får jag liknande konstiga uppfattningar om andra, men då är de mesta tankegångarna skeva vilket gör det mindre lömskt. Men i och för sig kan vanföreställningarna göra trippen mycket underhållande också helt klart!

Nått annat som kan vara obehagligt är onseten nasalt, som är ofta är väldigt kraftig och omskakande, risk för att man spy också vilket inte är så mysig trippstart!
Citera
2008-07-22, 20:40
  #448
Medlem
mindwalkers avatar
2c-b är som LSD utan trippar sen blir inte hallisarna lika hårda dom brukar typ "fastna" dom blir inte som på LSD där dom kan utvecklas hur mkt som helst. Sen svider 2c-b jävligt mycket i snoken, sen enligt mig ska man ta 30mg direkt i snoken första gången. Men mycket hallisar kan du räkna med. Fast det är bara en drog man kör någon gång då och då, jag får bara liknande hallisar varje gång

PEace
Citera
2008-07-22, 21:44
  #449
Medlem
Ålens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Neysh
Jag har aldrig testat någon psykedelika. Verkar intressant, vill som sagt inte bli helt väck i skallen med skumma tankar. Så att börja med 2cb kanske är en bra idé?

Är det mestadels bara hallisar då eller?

Som vanligt när det gäller droger, inte minst psykedeliska, så finns det inga raka, allmäna svar. Det är inte bara mestadels hallisar. Man kan få ganska bra mindfuck och skumma tankar på 2c-b också, för att inte tala om bodyload då 2c-b många gånger också är lite av en kroppslig sensation, vilken många finner obehaglig.

Tripparna kan så klart te sig väldigt olika från gång till annan, en del mer åt MDMA-hållet, tjackhållet och andra mer åt det rent psykedeliska. Oftast pendlar jag själv mellan dessa under en tripp. Tycker du att det låter som en "nybörjarpsykedelia"?

Okej, om jag skulle introducera någon i psykedelia skulle valet hamna på 2C-B, men i det långa loppet, pallar man inte syra så pallar man nog inte heller 2c-b:n heller.
__________________
Senast redigerad av Ålen 2008-07-22 kl. 21:48.
Citera
2008-08-02, 15:47
  #450
Medlem
JustInSaneAlldas avatar
Tja, har läst igenom hela denna tråden nu utan att hitta något alls om hur musiken blir på 2c-b. Under min svamptripp blev musiken så sinnesjukt ruskigt jävla ap bra, hehe. Påvärkas musiken under ett 2c-b rus?

Tjo hopp
Citera
2008-08-03, 01:19
  #451
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av JustInSaneAllda
Tja, har läst igenom hela denna tråden nu utan att hitta något alls om hur musiken blir på 2c-b. Under min svamptripp blev musiken så sinnesjukt ruskigt jävla ap bra, hehe. Påvärkas musiken under ett 2c-b rus?

Tjo hopp

Hmm, jag tyckte inte musiken blev bättre, men jag kunde verkligen njuta av musiken mer, och sjöng med gjorde jag också lite till och från. Samt att valet av musik inte är lika petigt som när man ska svampa, då jag måste ha lugn musik annars så känns den "ond" på nått sätt. Tycker jag iaf
Citera
2008-08-17, 01:21
  #452
Medlem
Hallucinogenics avatar
Citat:
Ursprungligen postat av thelilgringo
Hmm, jag tyckte inte musiken blev bättre, men jag kunde verkligen njuta av musiken mer, och sjöng med gjorde jag också lite till och från. Samt att valet av musik inte är lika petigt som när man ska svampa, då jag måste ha lugn musik annars så känns den "ond" på nått sätt. Tycker jag iaf

när jag var på rejv och hade slängt i mig sådär 50mg 2cb så var musiken iaf jävligt mkt fetare än i vanliga fall.

man blev nästan helt för överväldigad av allt.
även om de var skit fett så trivs jag nog mer hemma i en lugnare miljö om jag ska trippa på 2cb.
även om risken för snetripp är liten.
Citera
2008-08-17, 01:43
  #453
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av JustInSaneAllda
Tja, har läst igenom hela denna tråden nu utan att hitta något alls om hur musiken blir på 2c-b. Under min svamptripp blev musiken så sinnesjukt ruskigt jävla ap bra, hehe. Påvärkas musiken under ett 2c-b rus?

Tjo hopp
På en liknande halluciogen hör jag ljudet bättre, kan urskjilja orden lättare.
Citera
2008-08-17, 02:13
  #454
Medlem
2-cb bör blandas med röka för bästa effekt då blir de mindfucks som heter duga =)
Citera
2008-08-17, 09:13
  #455
Medlem
Crankmines avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mrPatron
2-cb bör blandas med röka för bästa effekt då blir de mindfucks som heter duga =)

Jag gillade inte combon 2cb + mephedrone
men var för sig är de helt ok
Citera
2008-08-17, 18:54
  #456
Bannlyst
Vilken 2-cb snackas det om, i denna tråd, igentligen? Finns ju säkert ett tiotal olika. Tex 2cb-i, 2cb-e osv...
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in