Citat:
Ursprungligen postat av
JojjeMeduza
Ja, om du säger att det är Jan-Åke så är det nog han. En annan sketch med Jan-Åke som jag gillar är Den snorkige intervjuaren. När han blir tvinga att säga RUNKA. Haha fan det är ju fantastiskt. Finns ju t.om en videosketch med det.
"Det var ju djävulen vad ni ser dum ut", jag brister varje gång jag hör det, den sketchen är skitrolig. Pinsamt nog får jag erkänna att jag känner igen mig själv i Jan-Åke då jag också har problem med tungspets-R, jag blir alltid avslöjad där när jag försöker imitera dialekter.
Det som mest skiljer Errols och Jan-Åkes röster är att Errol har mer bas på rösten medan Jan-Åke är mer kraxig. Framförallt hör du det när du lyssnar och jämför studioversionen och liveversionen av "Summertime Blues".