2008-04-23, 13:54
  #2077
Medlem
art_s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Salomz
text
Kan nog vara att den legat för länge utan att bli använd. Kanske har något att göra med alkoholen som är i pennan?
2008-04-23, 16:34
  #2078
Medlem
lockbetets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Salomz
Dagen toys fråga, så här var det i alla fall.
Köpte en Uni Paint 8mm Silver marker från highlights, funkade skitbra dom första gångerna en rikigt bra penna tänker jag, sen blev det avbrott från allt (även graffen) av olika andledning ett par månader.. sen när jag idag ska testa pennan igen är den helt vattnig, inket alltså, och udden i sig är liksom "blöt" blir ett vått streck med lite silver i utkanterna.
okej jag vet, riktig toystämpel på detta men har testat det mesta mu, skakat för att få inket tjockare försökt få udden torr och det ena med det tredje, nothing work.
Så vad gör man? eller har den helt enkelt varit oanvänd för länge?

Edit: stavar rätt kasst.

Vänd på udden, och som sagt, skaka som fan.och tryck ner udden tills det flödar färg.
2008-04-23, 21:29
  #2079
Medlem
Molkos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mr.CroMe
Hur är det med relik(?) hbs? pixs? Dom fanns i kalmar innan men inget nytt av nån, är dom kvar? OGX kör för fullt i Kalmar iallafall...

PIX flyttade väl till GbG eller Sthlm?
2008-04-23, 21:50
  #2080
Medlem
lockbetets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Molko
PIX flyttade väl till GbG eller Sthlm?

Eller nånstans i småland?
2008-04-23, 22:11
  #2081
Medlem
Mx_1337s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lockbetet
Eller nånstans i småland?
Eller så äre så att kalmar faktiskt ligger "nånstans i småland".
Pixs ser man väl nytt av i kalmar då och då.
HBS är inte alls aktiva i kalmar längre.
2008-04-23, 22:39
  #2082
Medlem
MysigaBrallors avatar
Någon som vet hur aktiva FUS i Linköping är? Har sett några Pieces och ganska mycket tags av dom.
Är dom old eller aktiva?
2008-04-23, 22:40
  #2083
Medlem
Mr.CroMes avatar
Ok, vilka målare från pixs är kvar i Kalmar?
Vilka målare är det som kör själva i Kalmar?
Jag har för mig att jag har en bild på OGX shiiet som är riktigt fin, kan nog lägga upp den imorgon ifall det finns intresse för det =)

Peace
2008-04-23, 23:03
  #2084
Medlem
någon som vet något om spook?
2008-04-23, 23:14
  #2085
Medlem
Necrodomuss avatar
ser en hel del trevliga pixstags i solna samt lite spritt i sthlm
2008-04-24, 11:56
  #2086
Medlem
Bäver_s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bäver_
Kamerorna i bussar är inget att oroa sig över om man håller sig till de bakre sektionerna d.v.s där kameran inte ser dig.

Tunnelbanans kameror är ganska vassa och sitter placerade så att de öppna ytorna i vagnarna sätts i fokus ( dörrar m.m.) det finns alltid döda vinklar precis snett neranför kamerorna, dem är bra på nära avstånd men dem räcker inte hur långt som helst. vid "dragspelen" på vagnarna finns det 2 st 4 sätes platser på vardera sida av vagnen och på vardera sida av dragspelet, golven där syns inte i kameran och jag antar att rutorna och panelerna inte heller gör det. I många vagnar fungerar inte monitorerna till kameran vilket gör att föraren ibland inte kan få en översikt av vagnen men kameran spelar fortfarande in. Aftonbladet läckte för 2 veckor sen ut att många av kamerahårddiskarna har glömts att bytas ut d.v.s att ingenting har spelats in under en period på vissa vagnar, men när det gäller insidor på tunnelbanan har jag inte fått något knas på 4 år, kolla gärna förarhytterna innan ni kör och glöm inte att helst vara maskerade.

Pendeltåg modell x10 (silver paneler,gul interiör) tror jag har samma kamera som den nyare modellen av tunnelbanevagnarna, x10 modellen har varit i bruk relativt länge och många kameror har krånglat och krånglar fortfarande.
Här gäller ungefär samma sak som i tunnelbanan, alltså: det finns döda vinklar
snett om kamerorna och man kan ganska lätt klura ut vart på golven kameran inte ser när t.e.x säten blockerar sikten.

Pendeltåg modell x60 ( Nya pendeln)
Kamerorna är sämre än både tunnelbanans och x10 pendeln, låt er inte luras av att tåget ser ut som en rymdfärja och att monitorerna visar skarpa färgbilder. Materialet som sparas är skit och kommer att vara skit till de byter ut kameror. Materialet som sparas är svartvita bilder i dålig kvalitet.
En bekant hamnade på metros förstasida för några månader sedan,vart kallad till förhör och fick se kamerabilderna som var skit även fast han knappt hade befunnit sig längre bort än 1 meter från kameran omaskerad och han klarade sig.

Gamla tunnelbanan samt gamla pendeln(modell x1) har inga kameror men gamla tunnelbanevagnarna kommer att rustas upp inom ett par år och få kameror.

Alla kameror sitter i samma ljusskyltar som som visar vart tåget går samt vilken nästa station är.

jag rekommenderar alla att använda maskering i vagnar med kameror, ni vinner på det i slutändan.

Uppdatering.
Samtliga kameror i Pendelmodell x10 håller på att bytas ut mot likadana globkameror som finns ombord på bussarna i stockholm ( dem små modellerna) som sitter i taket placerade vid monitorerna där dem ursprungliga kamerorna satt/sitter kommer inte ihåg exakt men det är minst 4 kameror per vagnhalva.
2008-04-24, 13:29
  #2087
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av MysigaBrallor
Någon som vet hur aktiva FUS i Linköping är? Har sett några Pieces och ganska mycket tags av dom.
Är dom old eller aktiva?

nej fuss körs inte längre..kanske nån stackars sate som fortfarande skriver det då o då
2008-04-24, 13:33
  #2088
Medlem
latsomfans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av solarius
nej fuss körs inte längre..kanske nån stackars sate som fortfarande skriver det då o då
Det där stämmer inte alls......

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in