(Ledsen om det blir en dubbelpost från min sida)
LF spelade på topp idag och var verkligen med från början. Höll Dolphins till endast(!!) 11 poäng i första Q och totalt 67 under matchen. Mitchell och Gee hölls till tillsammans 16 poäng (7 och 9, kommer inte ihåg vem som gjorde vad). Är mycket imponerad av försvarsspelet!!
Martin Palmblad gjorde en topp-match mot Norrköping med 17 poäng och ett grymt försvarsspel.
Även om Norrköping var nära ibland kändes inte segern vara i fara och LF ledde i ca 39 minuter av matchen. Tyrone Levett gjorde ytterligare en stor-match med 22 poäng och Rudy hade 9p/6ast/11rb och spelade verkligen på den nivå kan ska och borde göra.
Tyckte verkligen inte Gee och Mitchell såg ut att vara på spelhumör efter första Q.Dem satt mesta första halvan, inte heller Jocke Kjellblom. Svårt att se vars gränsen mellan underprestation och prestation efter motståndet går. LF spelade lysande försvar matchen igenom, och hade alltid svar mot någon run av delfinerna.
Ser att det blev en fin berättelse av detta