Nu har Lund sällat sig till den växande andel Skånska kommuner som fått nog. Men de naiva lösningar som kommunledningen för fram på problemet verkar nog skrattretande på de flesta av oss:
Lund ska förändra sitt flyktingmottagande. De flyktingar och invandrare som fått uppehållstillstånd ska
sättas i arbete redan inom tre till sex månader. De förväntas arbeta och studera samtidigt. Dessutom ska de arbetsföra flyktingarna i framtiden omfattas av samma regler som de arbetslösa.
http://sydsvenskan.se/lund/article280735.ece
Man undrar ju vad de ska jobba med. Gratis arbetskraft till kommunerna är ju positivt, men den framtida slavdrivarstaten Sverige kanske skulle må lite bättre om svenskar med rimlig lön fick sköta sysslorna.
Vad ska flyktingarna jobba med, tro?
Själv har jag föreslagit enklare sysslor som att plocka skräp, dela ut gratistidningar och liknande. Man undrar vad politikerna har för jobb i åtanke.