Citat:
Ursprungligen postat av 503
Skulle ju kunna bero på att det förmodligen ställs högre krav på fallskärms- och kustjägare än flygjäsbagare.
Utan att veta säkert gissar jag även på att där är en hel del plask och lek-tester på KJs extramönstring, någonting som jag tvivlar att FBJ har (om än ej i samma utstreckning).
Eftersom förbanden är olika, förutom det att de alla har epitetet "jägare" i sitt namn och en del liknande uppgifter, så är det rätt rimligt att det iallafall ställs
olika krav på dem. Huruvida något förbands krav översträcker sig något annans går inte att spekulera i, såvida man inte har genomfört värnplikten på alla tre förband, helst samtidigt.
Citat:
Har aldrig hört att testerna på deras extramönstringar skulle vara hemliga (som ex. delar av SSGs urvalsprocess).
Var har du hört det?
Hemliga som i just hemliga för att förbandet vill undanhålla viss information angående extramönstringen för att den sökande inte ska kunna förbereda sig på allt. Men de flesta kan nog gissa sig till iallafall ungefär vad den innehåller. Jag vet inte vad de som har skickat SANS till FBJ's extramönstring fått för info, det är mycket möjligt att de har fått reda på lite mer exakta krav iom. sökningen. Som sagt, jag reserverar mig för ev. fel att de skulle vara hemliga nu, men innan när jag var lite mer intresserad så gick det iallafall inte att ta reda på kraven till just FBJs extramönstring.