En man i 25-35-årsåldern hittades på måndagskvällen död vid koloniområdet Ringstorps sommarstad. Han har blivit skjuten. Polisen misstänker att det handlar om en uppgörelse i kriminella kretsar.
Polisen spärrade av ett stort område vid Ringstorps sommarstad vid 19.30-tiden på måndag kväll. På eller intill cykelvägen som löper intill koloniområdet från Grenadjärgatan till Hammarbergsgatan hittade polisen en död man. Han har blivit skjuten, men med hur många skott och var på kroppen ville Tommy Lindén på länskriminalen i Skåne inte säga i går kväll.
Mannen i 25-35-årsåldern hittades 400 meter in på cykelvägen. Han låg helt öppet, enligt Lindén. Polisen misstänker mord alternativt dråp.
Minst fyra polisbilar var på plats med blinkande blåljus och området söktes igenom med hund.
--,,Genomsökningen har inte gett något resultat, sa Tommy Lindén i går vid 21-tiden.
--,,Vi tror inte att den som gjort det här finns kvar inom avspärrningarna.
Tommy Lindén menar att mannen inte har något att göra med de många inbrotten som varit i området.
--,,Detta har ingen koppling till koloniområdet. Mannen som ligger därinne tillhör inte dem som har kolonilott eller gör inbrott i sådana.
Vem den döde mannen är visste polisen ännu inte vid 21-tiden i går.
--,,Han är oidentifierad. Vi har inte gått igenom kroppen ännu.
Polisen väntade på tekniker och rättsläkare för att kunna börja göra det.
Identiteten på mannen var fortfarande inte fastställd i går vid 22-tiden. Men polisen har ändå en misstanke om vem han kan vara, enligt Calle Persson, informatör vid Skånepolisen.
I så fall handlar det troligtvis om en uppgörelse mellan två
kriminella gäng från Helsingborg och
Landskrona.
--,,De har varit i luven på varandra tidigare, säger Calle Persson.
Nicklas Nordström
nicklas.nordstrom@hd.se<\n>042-489 91 41
http://hd.se/helsingborg/2008/02/04/misstaenkt-skottdrama/
nu krigar dom vidare utanför "spelplanen"