Citat:
Ursprungligen postat av mr.iceman
Hoppas jag skriver i rätt tråd.
Jag faller alltid för tjejer som är äldre än mig. Och här i det lilla samhälle där jag bor känns det som att en tjej aldrig får vara den äldsta i ett förhållande. Jag är 18 och går i skola, och de tjejer som intresserar mig är oftast 19 - 20. Det är svårt att få kontakt med dom eftersom jag själv är yngre än dom och då blir jag automatiskt nekad.
Hur ska jag bära mig åt för att hitta en äldre tjej?
fml
En sak ska du veta och det är att du inte får tänka så negativt om din ålder, för då kommer du aldrig kunna vinna en äldre kvinnas hjärta.
Jag själv kom hem igår efter att ha spenderat hela natten tillsammans med en äldre dam, plus att vi åkte hem till henne.
Vill inte outa för mycket men kan säga att det är 10+ år mellan oss, hon har dock utseendet som en gudinna.
Det fanns killar som försökte, men det var ändå mig hon valde, även fast hon sa "borde inte göra såhär, du är ju så mycket yngre" men ändå ville hon inte sluta

.
Du ska aldrig ge upp. Själv så körde jag på, visste ju om åldersskillnaden men visade ändå en mogen och lugn sida av mig, även fast hon sa att det inte gick pga åldern så körde jag på och visade ingen desperat sida, utan mer "jag acceptera, det är lugnt, men vi kan väl dansa för det, jag är inte ute efter något annat". Vilket även stämde, och detta fick tydligen henne att bli intresserad, tänkte väl mest att det var alkoholen som spelade in, men hon visade ändå intresse morgonen därpå, då alkoholen var borta ur bilden.
Så mitt tips till dig, kör hårt, var inte rädd att bli nekad, och se inte din ålder som något negativt, kan jag så kan verkligen du.