Klass 1 är lugnast, inga plitar som hänger runt, i fall man vill snabba på tiden med lite mys.
Dock har det blivit svårare att få in, men när det väl är där så är det lugna puckar, kukplitarna sitter helt separat, iaf på kumla för 8 år sedan, det bästa!
Flyttades dock ned ganska snabbt då de kanske trodde att klass 2 skulle få mig på andra tankar?
Jag var rätt så störd på den tiden och tillslut håller det inte på en klas1a(efter några iso)...Fick inget stryk eller gav, men vi hade droger där inne som fan+ att det var rätt fuckat på den tiden för de jag satt med samt mig själv...Så de flyttade ner mig till klass 2 vilket är helt sjukt!(måste ha vart den unga åldern?)
Sedan blev det en klass 2a som sög stenhårt.
Kom in med respekt(folk visste vem jag var, jag behövde ej bevisa någonting och ej gjorde heller) men alla små rödvita suportergrupper förstod inte hur man ska bete sig och där fick jag ytterligare 2 år på mittt straff(hemlighet

)
Tillbaka till kumla och sedan utan anmärkelse nedflyttad efter endast 9 mån.
Bra tider?
6 på grovt nark och 2 ang grov missshandel/mordförsök.
Satt efektivt lite under 6.
Tipps: Gör ej som jag, speciellt inte om ni är unga och ej har någon som känner dig på anstalten du ska till.
1.Visa respekt för de andra intagna
2.Visa dina papper så fort du kan, är du en snabbknullare eller annat patrask så blir det jobbigt.
3Prata ej med plitarna om det inte gäller någonting akut, om så är fallet, ta med dig en kamrat, så inte hela avdelningen börjar spekulera.
4.Det finns inte lika mycket droger på anstalter nu mera, så om du har ett beroende så försök att trappa ned, för läkarna på din anstalt kommer troligtvis vara riktiga fittor.
5 gnäll aldrig och spela inte någon du inte är eller kan stå uppför
Som sammhället i övrigt.
Gå in och var dig själv så kommer du att se att det finns många sköna människor du kan hänga med (lär dig mulle
Det är ingen dans på roser, men det är inte livet utanför heller!
Edit: Om du lyckas hamna på en klass3a, pga lågt straff.
Softa och ta det lungt, är som en fritidsgård.
Men däremot så finns det regler där också.
Många tunga som bara vill ut.
Stöt dig inte med dem.
Medans det är våld som gäller på främst klass2 men hårdare dock mindre förekommande på klass1, så är det psykoligiska spel på dagiset 3an, men det kan vara nog så påfrestande om man är en vanlig svensson?
Jag vet inte.