Citat:
Ursprungligen postat av Reoshi
ok tar det igen, försöker vara lite mer "klar".
Jag förstår bara inte hur man kopplar detta som en effekt av mångkulturell invandring(eller hur mångkulturen än kommer hit).
Självklart är det ju trevligt för invandrare(mångkulturella) att leva i ett samhälle där de inte förtrycks pga sin kultur, eller får sin kultur förtryckt..
Men hur detta är en effekt AV mångkultur/mångkulturell invandring ser jag inte.
Tycker bara det handlar om samällets syn på olika kulturer.. svårt att se det som en positiv effekt AV mångkultur.. snarare en sak som är positiv FÖR mångkultur.
Allt här beror på definitioner:
vad är mångkultur?
hur stort etnokulturellt avstånd är relevant för att tala om mångkultur?
I de flesta av jordens länder kan man svårligen konstruera en situation där ett samhälle blir mångkulturellt. Man måste då tänka sig en ursprunglig situation där samhället var monokulturellt, vilket i de allra flesta fall är en ren chimär. På de flesta håll i världen har vi redan de facto en multikulturell situation, och i den situationen är det naturligtvis en fördel om individen kan bejaka alla delar av sitt arv.
Vad gäller Sverige söder om minoritetsområdena i norr och i de etnokulturellt närbesläktade och assimilerade före detta minoritetsområdena i söder har vi en annan situation, med en relativt monoetnisk kärnbefolkning. Just detta argumentet är med få undantag inte tillämpbart där före inflyttningen under efterkrigstiden (även om här finns enstaka grupper av tyskar, romer, judar, finnar, danskar m fl).
Vad som är fördel och nackdel här beror på vilka kulturdrag som förts in av vilken grupp vid vilket tillfälle och hur den inhemska befolkningen reagerat på det. Multikulturalisterna har fel när de menar att mångkultur automatiskt leder till berikning och att det är någon slags plikt att tycka om mångkultur. Men i vissa sammanhang sker helt enkelt innovationsspridning genom migration. Inflyttningen av tyskar till Sveriges kuststäder var bra för handeln, det judiska elementet tillförde kunskap, invandringen av finnar fyllde sin funktion o.s.v. Detta är en kulturell tillförsel som varit bra för Sverige.
Det går inte att säga att mångkultur är bra eller dålig i sig själv, det beror på omständigheterna. Det viktiga är att man skiljer mellan mångkultur och multikulturalism, som är en repressiv politisk överideologi som talar om för folk vad de ska tycka om mångkultur.