Citat:
Ursprungligen postat av
Brutus01
Nu vet jag inte var de som kommenterat dig bor, men de verkar inte tillhöra "de flesta".
Är det så att enligt dig och "de flesta" så är Malmö en välmående stad som inte har några problem med invandring och integration?
Sent till festen men okej... För det första, när jag sade 'de flesta' syftade jag på att många fler vill flytta till Malmö än ifrån. Bostadspriserna har länge ökat mer än riksgenomsnittet, visst flyttar många utlandsfödda hit också med vad som driver upp priserna är köpstark medelklass.
Ok nej, de som kommenterar här är INTE på något vis representativt för "de flesta". De flesta som kommenterar här verkar vara ignoranta rasister som aldrig har varit i Malmö, kanske har de knappt varit upp ur morsans källare, men som går igång på hat och att rasa över nått de har läst på Fria Tider.
Jag har inget emot de som kritiserar Sveriges migrationspolitik, det kan vara väl befogat men vad jag inte förstår alls är detta irrationella hat. Jag fattar verkligen inte...
Jag bor här i Malmö, sedan många år tillbaka. Trivs jättebra, staden är kanske inte så fin, rent estetiskt, men folket här är i allmänhet trevliga, de pratar med varandra, är toleranta, vänliga. Om det beror på mångkultur eller inte kan jag inte säga men jag gissar på ja. Har i perioder jobbat på grundskolor i Malmö, som för all del kan vara lite stökiga, men i huvudsak är det faktiskt fint att se hur kidsen lär av varandra och utvecklas positivt av det. Och den stora majoriteten av sk MENA-kids är precis som barn är i allmänhet: skötsamma, busiga, smarta, korkade, vetgiriga, begåvade, lata, ambitiösa men väldigt sällan elaka.
Citat:
Ursprungligen postat av
Brutus01
Jag kan ge dig lite exempel som tyder på att det är en stad i förfall.
Var 10:e bil ägs av en bilmålvakt. Detta medför att bilar parkeras hur som helst. Bilar körs av körkortslösa och är oförsäkrade.
Källa:
https://www.sydsvenskan.se/2014-02-19/var-tionde-malmobil-ags-av-en-bilmalvakt
Ett reportage som faktiskt skrämmer mig. Detta är i Sveriges tredje största stad och enligt Google Maps ett hyfsat centralt kvarter. Kriminella har fullständigt tagit över ett område, jag uppmanar dig och "de flesta" att läsa och begrunda.
Källa:
http://www.expressen.se/nyheter/longread/utanforskapet-inifran/grabbarna-pa-seved/
I vissa bostadsområden provskjuts automatvapen i källarna. Känns det sunt? Tror du det åtgärdas med Morgan Johanssons förslag på skärpta vapenlagar?
Källa:
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/skane/se-garaget-dar-kriminella-provskjuter-vapen
Angående Malmös ekonomi så får kommunen inte ihop siffrorna utan måste få pengar via det kommunala utjämningssystemet. En del av dessa pengar använder man till att ge bidrag till illegala flyktingar. Känns det rätt att använda pengarna till att ge illegala flyktingar en chans till att klamra sig fast i landet?
Källa:
http://www.di.se/nyheter/staden-ett-svart-hal-for-bidragspengar/
Källa:
http://www.expressen.se/kvallsposten/malmo-fortsatter-ge-bidrag-till-papperslosa-trots-dom/
Malmö stad må vara fattig men en hel del av Malmöborna har det ganska eller mycket bra ekonomiskt. Detta tack vare bidrag och kriminalitet. De får bidrag, jobbar svart och sysslar med diverse kriminella affärer. Att få dessa pengar vita genom att köpa en villa eller lägenhet är en bra affär.
Källa:
https://www.sydsvenskan.se/2016-01-29/skatt-vapen-mot-svarta-pengar
Alltså, klart att det finns problem med utanförskap, kriminalitet och våld i Malmö. I vissa områden bor nästan bara invandrare och arbetslösheten är skyhög. Detta är ovedersägligt och ett politiskt och ekonomiskt problem. Det kan vara svårt nog för etniska svenska kids att få ett jobb; det säger sig självt att det är nästintill omöjligt för en Somalisk tant utan skolbakgrund ens från sitt eget land. Men detta betyder inte att staden är otrevlig eller att man som svensk skulle behöva vara rädd för att röra sig på gator och torg.
Citat:
Ursprungligen postat av
Brutus01
Du kanske rör dig som du vill men skulle du låta din flickvän eller dotter röra sig hur som helst i Malmö?
Min flickvän? Ja naturligtvis, och det gör hon också utan rädsla. Min dotter är ett barn och får naturligtvis inte röra sig som hon vill, det vore väldigt oansvarigt av mig