• 1
  • 2
2007-09-20, 02:43
  #1
Medlem
www.batteriexperten.com billiga batterier.
Tnkte bestlla frn sidan. Men frgan r om dom r bra?

Vad finns det fr risk nr man anvnder pirat batterier?
Citera
2007-09-20, 05:49
  #2
Medlem
#LOUDmouth#s avatar
Jag kan tyvrr inte svara p din frga men det finns en annan snarlik handlare som kan vara intressant som jag r nyfiken p.

www.batteributiken.com

Ngon som har erfarenhet av dessa (denna, EF) ?

/#LOUDmouth#
Citera
2009-09-14, 16:06
  #3
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av #LOUDmouth#
Jag kan tyvrr inte svara p din frga men det finns en annan snarlik handlare som kan vara intressant som jag r nyfiken p.

www.batteributiken.com

Ngon som har erfarenhet av dessa (denna, EF) ?

/#LOUDmouth#

Kpte denna laddare frn dem:
http://www.blocket.se/stockholm/IPho....htm?ca=11&w=1

Och den fungerade i ca 2 veckor och nu fungerar den inte alls, har mailat dem s fr se vad de svarar...
Citera
2010-06-15, 21:13
  #4
Medlem
shouldbetrusteds avatar
Ngon nu d efter 33 mnader sedan trdstarten som har ngon erfarenhet av batteriexperten.com ???

r dom plitliga?
Citera
2011-12-31, 14:11
  #5
Medlem
Batteriexperten r plitliga ja, bestllde ett batteri den 26 December och batteriet anlnde dagen efter. Snabb leverans, bra produkt = Plitligt.
Citera
2011-12-31, 14:19
  #6
Medlem
Fnordss avatar
Har bestllt frn dem tv gnger nr jag behvt uddabatterier, de levererar snabbt. Prismssigt har jag ibland hittat billigare batterier p amazon i england, om du t.ex. kollar p nytt batteri 12 v till B&D som hr kostar 649 SEK, s fr du tv till samma pris och fraktfritt frn england.
http://www.amazon.co.uk/Replacement-...UXO/ref=sr_1_6
(Reservation fr att en del av Amazons underleverantrer inte skeppar till Sverige, man kan f leta lite innan man hittar nn som gr det)
Citera
2011-12-31, 15:18
  #7
Medlem
qrizzes avatar
Jag kpte ett batteri dr fr lnge sedan. D var enda betalningen kontant. Dock antar jag nu att det gr att betala via kort. S jag tycker de fungerar jtte bra.
Citera
2011-12-31, 15:47
  #8
Medlem
elektronikfreaks avatar
Har ingen erfarenhet av just Batteriexperten men efter vad man kan lsa sig till p ntet s r det i vart fall skra o bra kp. Dremot... r dom billiga? Mitt svar blir ett klart NEJ! Vill man handla billigt s gr man istllet till Ebay.com. Mycket mycket billigare n svenska sajter dock fr man oftast rkna med en leveranstid runt en vecka d det mesta skickas frn HongKong, Taiwan, Thailand o Kina.
Citera
2012-01-02, 16:43
  #9
Medlem
Bara bra erfarenheter frn Batteriexperten, har handlat via ntet 2-3 ggr och alltid ftt produkten ngra dagar efter och perfekt fungerande. S kan rekommendera dem.
Citera
2012-01-02, 16:49
  #10
Medlem
k4m1s avatar
Samma hr, funkat bra fr mig.
Citera
2012-11-07, 01:54
  #11
Medlem
lighten-ups avatar
Jag vet inte vad jag ska tro om Batteriexperten. Inte s lngesen kpte jag ett batteri drfrn, och kpet och leveransen gick bra och snabbt. Dock r deras priser inte alls billiga.

Nr jag upptckte att batteriet inte passade s valde jag att skicka tillbaka det enligt batteriexpertens instruktioner (man har t.ex. 30 dagars ppet kp hos fretaget). Jag skickade tillbaka batteriet (och ett papper med information) med posten och vntade p att batteriexperten skulle hra av sig. Efter ca 10 dagar hade inget hnt s jag kontaktade dem och frgade dem hur lget var. D fick jag hra att de inte ftt batteriet nnu. Dessutom frgade dem om jag hade haft ngot kolli-id p paketet jag skickade batteriet i... och det hade jag ju inte.

"Men varfr ska jag ha ett kolli-id p postpaketet nr jag vet att postpaket inom Sverige alltid kommer fram till mottagaren?", tnkte jag.

"Den enda gngen jag skulle anvnda kolli-id i sna hr fall r om jag misstnker att mottagaren kanske kommer att frska lura mig genom att pst att paketet frsvunnit i posthanteringen (nr det egentligen ntt fram till mottagaren) och p s stt f bde varan och mina redan inbetalda pengar..."



Just nu pekar allt p att Batteriexperten frsker lura mig. Jag tror inte alls p att postpaketet inte kommit fram till dem. Det skulle vara frsta gngen ngonsin som ett postpaket frsvinner i posthanteringen fr mig.


Hur har era returer hos battreriexperten varit? r det ngon som har en liknande erfarenhet som mig?
__________________
Senast redigerad av lighten-up 2012-11-07 kl. 01:57.
Citera
2012-11-10, 14:26
  #12
Medlem
ddf66s avatar
Kpte nytt batteri till min MacBook Pro frn 2008 frn nyttbatteri.se.
Funkar riktigt bra, ligger p 90% kapacitet efter nstan 2 r.
Priset r samma p batteriexperten och nyttbatteri.se och specen p mitt batteri r exakt samma.

Kolla runt lite p priser och fraktkostnader.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in