Citat:
Ursprungligen postat av Cantoras
Man kan äta tarmen
Kolla med ICA om de kan fixa rakfjälster - det kan funka
Man kan köra utan mjöl/bröd.
Du behöver inte oroa dig för segt kött - det fixar kvarnen
Sidfläsk funkar som ersättning för späck - du får ta lite mer för att få samma fetthalt. Rimmat sidfläsk är också ok och lättare att få tag på, men då får du minska mängden salt i korven.
Bregott funkar inte!
Börja med att göra korv på enbart griskött, du kan ta vilka bitar som helst - det är enklast, billigast och smaken av kryddorna kommer fram bättre.
Det finns gott om recept på salsus.se.
Tacktack

Så ingen speciell del som ämnar sig speciellt bra till att göra korv? Tänkte fara till det lokala slakteriet, kan dom ha späck och tarmar där eller brukar dom göra sig av med det? Ica är ganska långt ifrån, men får väl ta mig dit annars

edit :Och om någon kan länka nån korv som lämpar sig till frukost vore det bra, letade på den där sidan men vet inte riktigt så mycket själv, men känns som att korvar med vitlök och andra starka kryddor inte passar så bra till frukost. Även en korv utan så mycket kolhydrater i form av mjöl, bröd osv, men det kan man väl alltid ta bort
edit: en sak till, för att inte få så stora korvar, så fyller man dom inte för mycket, sen snurrar man runt dem.. eller? Men sen då? Skär man bara av den? Känns ju som att vilken sida av knuten man än skär av på kommer det ju "läka" från ena korven.. eller?