Citat:
Ursprungligen postat av pokemontrainer
Tja!
Jag vill bli sjuksköterska. Har praktiserat på sjukhuset i fyra veckor och trivdes väldigt bra och alltid haft ett intresse för allt inom sjukhuset.
Jag har nu några frågor.
1. Jag har väll inte VÄRLDENS bästa betyg. Det mesta ligger på G, ett par VG och tyvärr 3-4 IG. Kan jag komma in ändå till hösten tror ni på någon utav utbildningarna? Vi har en utbildning på BTH här där jag bor men jag känner att jag vill komma bort från den här staden och plugga helst i Göteborg eller Stockholm. Är det svårt att komma in där med dessa betyg eller?
2. Hur mycket killar brukar det vara i utbildningen? Hade varit lite drygt att vara enda killen...

3. Vad är ingångslönen i dagsläget?
4. Är det svårt? Jag har inte varit så förtjust i skolan sedan jag började gymnasiet (stor del av att jag går fel linje och med fel klasskamrater). Är det så att jag måste lägga alla kvällar i veckan för att klara det?
5. Hur mycket praktik är det under dessa sex terminer?
6. När man har tagit examen och börjar på någon avdelning ser alla ner på en och tycker att man är en noob för man är ny?
Och nu till den frågan jag undrar över mest. Jag är jävligt intresserad över hur det är att vara på akuten. Hur länge pallar man jobba där egentligen? Hur är arbetstiderna? Blir det mycket spring osv?
Och, vad är det ÄCKLIGASTE ni varit med om i yrket? Inte dödsfall utan skada. Jag har fobi för folk med brännskador.
Hoppas på grymma svar!
I GBG låg intaget på 20.4 för något år sedan, högskoleprov 1,3 eller 1,4. Satsa på högskoleprovet om betygen inte räcker.
Min tjej arbetar vid sjuksköterskeprogrammet i GBG och hon säger att det är ca 15-20% killar.
Beror på hur du förhandlar och vart du börjar. Mellan 20.000-25.500 har jag hört.
Beror väl på vad man har lätt för. Det är ju en del kunskap som ska nötas in. Eftersom sjuksköterskan ansvarar för omvårdnaden och i övrigt ansvarar för sin del av den medicinska behandlingen (ska kunna dubbelkolla och upptäcka ev. fel som läkaren gör) ingår ju allt från omvårdnadskunskaper (filosofi, pedagogik, beteendevetenskap, m.m.) "sjukhusjuridik", anatomi, medicin m.m.
Praktiken och upplägget beror på var man läser. En del har ingen praktik alls förrän termin 4 andra har praktik redan i termin 1. En del har mycket praktik, andra mindre. I Göteborg tror jag t.ex. läkarna och sjuksköterskorna har lika mycket teori under utbildningarna, men läkarna har mycket mer praktik. Jag har fått för mig att Göteborg har mindre praktik än många andra utbildningar, men börjar å andra sidan med praktiken tidigt i utbildningen.
Enligt tjejen har sjuksköterskeelever från Göteborg högt anseende inom sjukvården, men det är klart hon är lite partisk