2007-11-13, 22:35
  #157
Medlem
Sunners avatar
Har aldrig förstått mig på Queen riktigt.
De är ju inte dåliga, det ska jag inte påstå, men jag tycker att mycket av deras musik mest är tråkig.
Sen så måste jag erkänna att jag inte står ut med Mercurys röst, jag kan inte sätta fingret på det, men jag avskyr den verkligen.

Kan väl nämnas att vad gäller musik från den eran så är jag mer för band som AC/DC, Judas Priest, osov, så jag är väl inte i deras primära målgrupp kanske
Citera
2007-11-13, 23:04
  #158
Medlem
Pompe de velos avatar
Vad tycker jag om Queen? Väldigt illa.
Citera
2007-11-14, 22:28
  #159
Medlem
Vad kan sägas om Queen? Ja, de har inte gjort en enda dålig låt. Däremot lider dem av kvalitetsförsämring efter A Day At The Races från 1976. Det som även visar deras kvalitet är att mina favoritlåtar från varje album sällan släpptes som singel:
Queen (1973): My Fairy King
Queen II (1974): The March Of The Black Queen
Sheer Heart Attack (1974): In The Lap Of The Gods...Revisited
A Night At The Opera (1975): '39
A Day At The Races (1976): Teo Torriatte (Let Us Cling Together)
News Of The World (1977): It's Late
Jazz (1978): If You Can't Beat Them
The Game (1980): Need Your Loving Tonight
Flash Gordon (1980): The Hero
Hot Space (1982): Put Out The Fire
The Works (1984): Hammer To Fall (singel)
A Kind Of Magic (1986): Who Wants To Live Forever (singel)
The Miracle (1989): Was It All Worth It
Innuendo (1991): These Are The Days Of Our Lives (singel)
Made In Heaven (1995): I Was Born To Love You
Citera
2007-11-15, 02:51
  #160
Medlem
Weejays avatar
Ett helt ok band... Bästa låten är ju solklart "These are the days of our lives"
Citera
2007-11-15, 14:26
  #161
Medlem
statoil^s avatar
Har ändrat mig angående favoritlåten nu.

Idag är det I Go Crazy som är favoritlåten... Fanns aldrig med på ett album, det är bara en simpel B-sida till Radio Ga Ga. I mitt tycke mycket mycket bättre än Radio Ga Ga...


http://youtube.com/watch?v=rT6BLijy8BA&feature=related
Citera
2007-11-16, 01:33
  #162
Medlem
charlieparkers avatar
Jag vet personligen ingen annan grupp som jag är så ambivalent mot som Queen.

När de är som bäst är de genialiska! När de är dåliga stinker det verkligen om gruppen!
Citera
2007-11-16, 15:10
  #163
Medlem
ledungs avatar
Queen var grymt bra på 70-talet, främst de 5 första skivorna. Tyvärr är det Queen som existerade på 80 och 90 talet inget för mig, bara några få enstaka ljusglimtar.

Förövrigt är Queens bästa låt "The March Of The Black Queen"
2:a ligger "The Fairy Feller's Master Stroke"

Hatar "We Are The Champions" och "We Will Rock You". Jävligt jobbiga. Första så jävla smörigt Backstreet Boy världsfredkänsla... Andra störiga rockjannes uppladdning inför hockeymatchen.
Citera
2007-11-16, 16:28
  #164
Medlem
diannos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ledung
Queen var grymt bra på 70-talet, främst de 5 första skivorna. Tyvärr är det Queen som existerade på 80 och 90 talet inget för mig, bara några få enstaka ljusglimtar.

Förövrigt är Queens bästa låt "The March Of The Black Queen"
2:a ligger "The Fairy Feller's Master Stroke"

Hatar "We Are The Champions" och "We Will Rock You". Jävligt jobbiga. Första så jävla smörigt Backstreet Boy världsfredkänsla... Andra störiga rockjannes uppladdning inför hockeymatchen.

om inte we are the champions hade varit så känd och använd i sådana sammanhang som den gör tror jag att den skulle varit mycket mer omtyckt. känns som att det är en väldigt populär låt att inte gilla. själv tycker jag att den är jävligt bra och förtjänar ett bättre rykte.

we will rock you var väl aldrig tänkt att vara någon kanonlåt, utan snarare faktiskt, som du säger, rockjannes uppladdning inför hockeymatchen. dock är den helt fantastisk när de spelar den så här http://www.youtube.com/watch?v=ZTHAEoXbIvM

80-talet var i mina ögon ingen höjdare för queen heller, de lyckades dock få fram en del starka ballader, typ play the game, who wants to live forever och its a hard life.
Citera
2007-11-30, 16:40
  #165
Medlem
Trumpeters avatar
För den intresserade (och även för den ointresserade, givetvis) finns möjlighet att gratis ladda ner "Queen"s senaste singel, Say it's not true. Låten är inte ny, men har omarbetats en del och släpps idag som singel. Queen-sounded finns kvar.

http://www.queenonline.com/sayitsnottrue
Citera
2007-12-06, 12:06
  #166
Medlem
statoil^s avatar
Eller så kan man besöka http://www.youtube.com/watch?v=0xxHhQXaA9Y

För er som väntar er elgitarr får vänta ett tag. Ett solo hinner avverkas av Brian, och Queenkänslan finns kvar. Även om det är ett nyare sound med Paul Rodgers röst. Fan, den mannen har en riktigt stark röst.
Citera
2007-12-15, 23:53
  #167
Medlem
statoil^s avatar
Queen + Paul Rodgers ut på turné. Vilka ska se dom?

http://www.queentour2005.wegotit.at/
Citera
2007-12-15, 23:57
  #168
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av statoil^
Queen + Paul Rodgers ut på turné. Vilka ska se dom?

http://www.queentour2005.wegotit.at/

Jag så klart, och du ska med!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in