Payback
Riktigt dålig. Antingen gör man Porter rå och stenhård, eller är han en gangster med mänskliga känslor, inte något mittemellan. Det finns ingen finess och den är sötatande ologisk till och från. Detta urlöjliga "Brottsyndikat" är tydligen inte så tuffa när en ensam gangster lyckas plocka dem en efter en, och att Mel Gibson skulle vara "a big guy" är löjeväckande. Han är 1.77. Skräckinjagande, verkligen, vilken best det är vi möter. Det enda positiva med filmen är att de har fått till en ganska schysst "seriebokskänsla" i vissa scener. Lite grått och smutsigt sådär.
1,5/5
State of Grace
En helt okej crime/drama-film. Bra skådespelarinsatser från samtliga och jag gillar "hood-känslan" de har lyckats fånga. Det är något med irländare som intresserar mig. Kanske att det är en av de få vita befolkningarna som är/har varit förtryckta i modern tid.
Sen älskar jag verkligen Ed Harris. Helvete vad auktoritär han är. När han talar håller man fan käften, och det är ingen skräll att paparazzis inte vågar sig så nära inpå honom som andra kändisar.
3/5