2021-10-16, 11:35
  #53737
Bannlyst
Sinbad: Legenden Om De Sju Haven (2003)

Det är en tecknad film som jag inte har sett. Det är en tidig Dreamworkfilm med mycket inspiration. Såhär var en Dreamwork innan animationen kom.

Sevärd film

7/10
Citera
2021-10-16, 12:08
  #53738
Medlem
Herr.Dittlings avatar
Gone girl (2014)

Nick och Amy ska fira sin femåriga bröllopsdag, men Amy är spårlöst borta.
Nick blir misstänkt för mord.


Välgenomtänkt historia, det kan inte förnekas.
Men filmen är lång, 158 minuter,
Jag nöjer mig med 4-/5

IMDB 8,1 =4,16/5
912197 röster, det var väldigt många, nästan tre gånger så många som megaklassikern North by northwest

Citat:
Ursprungligen postat av Geomeister
Filmen var North by Northwest
Svensk titel: I sista minuten
Året var 1959

Betyget på IMDB? 8,3 / 10
Min fråga: Har du sett denna? Ställer du dig i kören om att det är en given klassiker eller är du av annan åsikt?
Du vet redan svaret, jag stämmer in i hyllningskören.
Kanske är det värdens bästa film, i varje nämns den varje gång en sådan ska utses.
Citera
2021-10-16, 15:06
  #53739
Medlem
Oakenshields avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Geomeister
Min fråga: Har du sett denna? Ställer du dig i kören om att det är en given klassiker eller är du av annan åsikt?

Sällar mig till kören. Det är en stor favorit och en av de bästa filmer som någonsin gjorts. Jojomän!
Citera
2021-10-16, 15:21
  #53740
Medlem
kollade cool world fran nittonhundranittitva med kim basingee o brad pitt passade ha pa till morgonkafget annars lite smadryg
Citera
2021-10-16, 18:07
  #53741
Medlem
smoerreboms avatar
copshop 2021 - 4.5/10
kollade bara för att Frank Grillo brukar vara ball men inte här. Jobbig film som försöker vara skruvad och cool men det är den inte. Det är rätt mkt våld ändå. Hur vore det att försöka skriva lite riktig dialog nån gång istället. De schabblade till och med bort den smått sympatiska vändningen med Butlers karaktär på slutet oxå.
Citera
2021-10-16, 19:13
  #53742
Medlem
Punklivs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Geomeister
Filmen var North by Northwest
Svensk titel: I sista minuten
Året var 1959

En av Alfred Hitchcocks senare och idag mest kända filmer (gissar på att många av hans filmer blev kända när det begav sig). Även en av hans mest omtyckta. Spanade in tidigare i tråden gällande denna film och alla förutom en har givit denna toppbetyg eller åtminstone väldigt bra.

Jag kan ha helt fel, men det känns som Bond-franchisen har lånat eller åtminstone haft denna film i tankarna när de gjort Bond. Inte i helhet, men saker här och där. Första Bond-filmen kom ut 1962. Tre år efter denna och i min värld vore det inte helt främmande att man tittade på denna film. Gillade den och tog några saker ifrån den.

Jag tror även ett Seinfeld-avsnitt har lånat en sak ifrån denna film.

Betyget på IMDB? 8,3 / 10
Min fråga: Har du sett denna? Ställer du dig i kören om att det är en given klassiker eller är du av annan åsikt?

Förstår verkligen inte hajpen. Det är inget dåligt verk på något sätt, väldigt välgjort, men för mig en riktig mellanfilm i Hitchcocks oeuvre. Känns oseriös på något sätt, tycker jag.
Citera
2021-10-16, 21:33
  #53743
Medlem
Geomeisters avatar
Filmen var Contes immoraux
Svensk titel: Omoraliska historier
Varning: Erotik
Året var 1973
https://www.imdb.com/title/tt0071359/?ref_=nv_sr_srsg_0

Polsk filmskapare ville göra en film för att stå upp för artistiska friheten. Man ska kunna visa vad som helst! Valde att göra det inom erotik. Blev tydligen totalt bannad i Tyskland haha (åtminstone oklippta versionen).

Från start var det sex minifilmer, men slutresultatet blev fyra. Det räckte. Minifilmerna i sig har inget med varandra att göra och alla är långtifrån vad man skulle kalla "porr" idag.

Alla startar med en introduktion av vad man ska se (även trevlig musik till). Därefter hoppar man in i fyra helt olika världar. Dialogen är på franska tror jag.. Åtminstone mycket av den. Viss dialog lät som något annat. Spelar ingen roll.. Handlingarna är helmysko och inget man behöver bry sig om.

Det är mycket naket. Åtminstone i vissa delar och det är intressant att se "vanliga" tjejer i rollerna. Inga tydliga porrskådisar. Det är dessvärre så mycket konstiga zoomningar och händelser att det aldrig/sällan blir sexigt. Det blir mest.. Udda. Det är klart barnförbjudet, men också vuxenförbudet tack vare skaparens tankar om "visa vad jag vill". Det är givet att porr man enkelt hittar på internet idag är värre, men just att ha naket, udda handlingar och väldigt udda moment i samma röra blir en upplevelse. Man vill fortsätta titta även fast det aldrig är särskilt bra.

Betyg på IMDB? 5,6 / 10
Mina tankar: En av fyra minifilmer skulle jag säga är sevärd. De övriga var mest märkliga. Ses på eget bevåg!
__________________
Senast redigerad av Geomeister 2021-10-16 kl. 21:39.
Citera
2021-10-17, 02:53
  #53744
Medlem
Geomeisters avatar
Året var 2010
Filmen var The Whistleblower
https://www.imdb.com/title/tt0896872...nm_flmg_act_25

Baserat på en sann historia. Kvinnlig amerikansk polis blir erbjuden bra pengar för att arbeta sex månader i Bosnien för att hålla ställningarna efter ett krig. Väl där blir hon indragen i något.

Jag trodde först filmen skulle handla om Edward Snowden eller snarlik karaktär med tanke på dess namn, men det här är något helt annat och det är jag glad för. Detta intresserade mig mer än vad sådana filmer brukar göra.

Filmen innehåller många scener och likt andra moderna filmer går mycket av bara farten. Vilket är lite synd (ett litet minus), men när filmen börjar få en mer tydlig handling spelar det inte så stor roll. Den har flera numera kända skådespelare som fick för lite spelrum kan jag tycka, men det är okej. Då filmen utspelar sig in Bosnien har de många lokala talanger och speciellt den fysiska biten gör de riktigt bra. Det känns betydligt mer övertygande än i många andra filmer jag sett. Jag blev emotionellt engagerad i vad som hände.

Filmen består av några klichéer och väntade saker, men tycker ändå den lyckas ha en nerv och man vet inte riktigt vad som kommer ske härnäst i många hänseenden. Bra film tycker jag.

Betyg på IMDB? 7,1 / 10
Min åsikt: Sevärd.
Citera
2021-10-17, 09:38
  #53745
Medlem
Herr.Dittlings avatar
The lord of the rings : The Two towers (2002) Sagan om de två tornen

Andra delen av sagan om Frodos äventyr med sin magiska ring.

Det trodde man aldrig när man läste böckerna, att det skulle kunna bli film.
Och det blev det, riktigt bra filmer dessutom.
4/5

IMDB 8,7 = 4,42/5
1550268 röster
Citera
2021-10-17, 12:22
  #53746
Medlem
SadEyess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Punkliv
Förstår verkligen inte hajpen. Det är inget dåligt verk på något sätt, väldigt välgjort, men för mig en riktig mellanfilm i Hitchcocks oeuvre. Känns oseriös på något sätt, tycker jag.

Kanske att svära i kyrkan, men är inte Hitchcock brutalt överskattad rent generellt? Han är mer av en visuell berättare med bra struktur i sina historier. Annars tycker jag att karaktärerna är tunna och torra. Hitchcock kändes också väldigt gammeldags på gott och ont.
Citera
2021-10-17, 15:25
  #53747
Medlem
Herr.Dittlings avatar
Diary of a nudist (1961)

Söt reportra får i uppdrag att bli medlem på ett nudistläger för att skriva ett smaskigt reportage.


En väldigt menlös film som främst verkar vara gjord för äldre herrar som vill se avklädda damer
(Hmm, hur ska jag ta mig ur det här ?)
Men det mesta är filmat bakifrån, men många lökar finns att se.

2/5

IMDB 4,1 = 2,38/5
459 röster.
Citera
2021-10-17, 15:26
  #53748
Medlem
"Operation Hyacinth" (2021). Ville först inte se något från Polen men fan vilken intressant film det var om häxjakten på homosexuella på 80-talet. Gillade även retrokänslan/miljön som det utspelar sig i.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in