The Wind (1928)
Letty flyttar till väst för att bo hos sin kusin men blir utkörd av hans hustru och tvingas gifta sig med Lige för att klara sig. Den ständiga vinden utanför som piskar upp sand mot rutorna driver Letty sakta mot galenskap.
Alla sidor verkar skriva i synopsis att Letty, spelad av den magnetiska Lillian Gish, drivs till galenskap men jag tror att filmen hade fungerat lite bättre om man inte hade vetat om den detaljen. Filmen varnar för att det kommer bli hennes öde på flera sätt men det är inte helt uppenbart förrän långt senare. Att sidor tycker att det borde vara med i synopsis är uppenbarligen ingen kritik mot filmen men det hade varit trevligt om det var möjligt att slippa den "detaljen".
Det hade utan tvekan varit en ganska annorlunda film utan Lillian Gish då så mycket av filmen, i stumfilmsmått mätt, berättas genom subtilt skådespel och rätt ansiktsuttryck. Jag gillar generellt stumfilmer som använder så få textremsor som möjligt och det gör Sjöström i denna på ett sätt som känns naturligt. Ansiktsuttrycken och stämningen får säga det mesta och det är väldigt specifik dialog som blir textad för nödvändighetens skull. På många sätt kan den beskrivas som väldigt klaustrofobisk där vinden alltid blåser på för fullt och ramar in världen till den lilla ranch filmen utspelar sig på. Det ger också liv i bilden eftersom det alltid är massa rörelse i, både i utomhus-scener och inomhus-scener. Klippmässigt är den innovativ och en hel del snygga tagningar gör att den håller väldigt bra än idag. Soundtracket som var på versionen jag såg var däremot inte jättebra men det dög i krig.
Slutet blev tyvärr påklistrat av studion eftersom originalet var för sorgligt och passar inte alls vad som byggs upp till. Ända fram till de allra sista minuterna vågar filmen verkligen gå hela vägen vilket är en fröjd att se men sedan blir det ett tonskifte som inte slipper undan kritik. Som det jag skrivit indikerar tycker jag om den mycket men den saknar det där extra lagret för att ta den hela vägen till topp-betygen. Kan definitivt rekommendera den.
3.5/5