Projekt 90-tal
Film: 24/50
Unforgiven (1992)
När en prostituerad bli uppskuren i ansiktet efter att ha förolämpat en man, så sätter hennes vänner på bordellen ut en lönesumma på 1000$ till de som dödar mannen som gjorde det och hans vän. Den gamle värstingen Will Munny snappar av en sump upp detta och då han är i behov av pengar går han motvilligt med på uppdraget tillsammans med sin gamla vän Ben och ynglingen Schofield Kid.
Clintan, Freeman och Hackman i en 1800-tals western, vad mer kan man egentligen önska sig? Jag har länge tänkt se denna film men det har aldrig blivit av, nu äntligen är den sedd och jag är nöjd med utgången.
Detta är en sliskig, något klyschig, men riktigt jävla härlig Amerikansk jävla film. Sådana här filmer tycker jag om att se, inte allt för ofta, men när det väl kommer till skott, då njuter jag.
Storyn är enkel och konventionell, famla outlaws ska ut på sista stöten för att tjäna pengar. Det är utförandet som är så härligt att man bara ler. Clintan han kan och han gör det bra.
Jag hade precis lagom med förväntningar på denna film en för att de skulle inträffas, inte svinhöga, men ganska så höga. Filmen var inte svinbra, men faktiskt ganska så bra.
Betyget är en enkel sjua, varken mer, varken mindre.
Betyg: 7/10