Citat:
Ursprungligen postat av
Grumbo
I en längre artikel (tror hos DN?) om hela debatten så nämns det att Christer har/hade en film från debatten som reportern/journalisten/skribenten (vad han nu var) fick tillslut men att Christer då sagt att denne gärna kan destruera filmen efteråt. Tror Christer skäms för hur han betedde sig i debatten?
Matsson var på föreläsningsturné, detta hände på Säveskolan Visby, efter föreläsningen frågade några elever om han kunde ta debatten med Björn, både ställde upp och den anordnades utanför skoltid men i lokalerna, den filmades av skolans elever.
Debatten fick blandat mottagande av eleverna, vissa tyckte att det var fegt av en proffsdebattör att trycka ner en 17åring på det sättet. Det var även journalister från de gotländska tidningarna där som refererade debatten.
Mattson har på senare år sagt att han ångrar det, eftersom det målade in Björn i ett hörn. Björn skriver bland annat om det i någon av sina böcker.
Jag har inte sett videon själv, men kände folk som var där.