Citat:
Ursprungligen postat av Doctor Who
Jag var idag in och besökte Swedbank, SEB, Nordea och Handelsbanken och ställde exakt samma fråga till alla. Svaret från samtliga blev:
Alla sedlar som har någon skrift eller annat kludd på sig, oavsett storlek, oavsett budskap makuleras omedelbart av banken.
Jag bekräftade även förstås att detta är en specialregel som just bankerna går efter, i övrig handel så gäller riksbankens regler angående förverkade sedlar.
Så tyvärr, eftersom Riggis metod för att märka upp stora summor pengar varit att ta ut dem från banken, märka dem, och sedan sätta in dem igen, så måste jag deklarera dessa som
void och dra dem från totalsumman.

Sorry Riggis
REVIDERAD TOTALSUMMA INRAPPORTERADE SEDLAR: 804 700kr
Reviderad Top3:
Token
51 000kr
http://img104.imageshack.us/my.php?image=fbsedelwg2.jpg
http://img74.imageshack.us/my.php?image=fbsedel2gx3.jpg
Trillobit
13 280kr
http://img411.imageshack.us/img411/7...0726150aq7.jpg
nihilizten
11 500kr
http://img406.imageshack.us/img406/6686/fbnihimf2.gif
Intressant besked som dock inte förvånar mig, då jag ju varit inne på den möjligheten/risken tidigare i tråden. De sedlar man får över disk på banken eller från bankomaten är ju nämligen påfallande rena och fina...
Bra att du kollade upp detta - nu vet vi alla vad som gäller! Vi får väl hjälpas åt att upplysa de
nya sedelmärkarna om att varianten ta-ut-sparkapitalet-märka-sätta-in-på-nytt inte är något alternativ.
Tråkigt för
Riggis dock...
Citat:
Ursprungligen postat av Riggis
Alltså måste mina sedlar gälla?

Jag har inte kluddat ner över 1/3 av en sedel
JAG KAN VÄL INTE HA MÄRKT SEDLAR I ONÖDAN!?
För övrigt, jag tänker lägga med ett bidrag till bara för att visa att jag inte ger upp :@
Om jag blir diskad tänker jag ha en egen tävling för mig själv, tänker tävla emot er vem som märker upp mest sedlar... Jag eller Flashback
*sitter i duschen och gråter hysteriskt, känner mig våldtagen*
Ja, du har väl själv tagit del av sorgebeskedet. Även om detta projekt mest är ett tidsfördriv förstår man ju att det måste kännas trist för dig. Dock: äran av att ha kämpat tappert kan ingen ta ifrån dig och jag räknar kallt med att du kastar dig in i fajten igen med nya märkta sedlar.
Om du vill kan du ju ta ut alla pengarna en gång till, märka och sedan
ge dem till mig i stället för att sabba allt, genom att sätta in på nytt. En snäll och hjälpsam jävel har jag alltid varit och jag lovar att rapportera varje enskild sedel i träff-tråden.
Äh, kom igen nu - nya friska tag!
Mvh
/D_M