Arbetarklassmän...
* tror att det bara är dom själva som jobbar
* de jobbar inom hantverk/bygg/transport, tjänar ca 20 000 i månaden innan skatt och...
* ... tror att skatten bara går till felaktigt utbetalade bidrag till bidragsfuskare
* dricker öl, sprit och vin
* har inga problem att säga vad de tycker, till exempelvis chefen och medarbetare
* bor i lägenhet
* kallar
inte sin fru för "kärring", det gör WT:et
* har barn i tonåren
- dotter: rädd att hon ska råka illa ut, bli våldtagen etc. har en övertro på hennes skolgång och uppmuntrar henne att få bra betyg så "hon kan komma någonstans dit han själv inte kom"

- son: mån om att han ska "göra något", helst någon sport. Lever lite genom sin son, han får gärna spela fotboll eller spela gitarr som han själv gjorde på 70-talet. Det vore ju häftigt om han lyckades!
Arbetarklasskvinnor...
* jobbar inom barnomsorg/vård/skola, tjänar också ca 20 000 i månaden, innan skatt.
* betalar skatt i tron att den går till något bra, dock med någon suck eller två
* dricker gärna vin och drinkar
* går ibland ut och träffar vänner på någon klubb, kommer hem vid ett-tiden och är alldeles fnittriga
* på jobbet är de aningen konflikträdda men säger ifrån om något är väldigt fel
* sköter hushållet när de kommer hem
* har barn i tonåren
- dotter: rädd att hon ska råka illa ut, men snarare att hon skulle hamna i fel sällskap. Håller koll på sin dotter, säger till henne att hon "inte ska gå ut med så kort kjol" osv.
- son: orolig för att han är ute sent, att han är inne för mycket, ute för mycket, att han blivit skadad eller misshandlad. Oroar sig väldigt mycket för sina barns väl och ve.
Båda dricker massor med kaffe, hatar båda blockens politik men är mer vänster än höger när det kommer till kritan. De har god arbetsmoral och förväntar sig detsamma av alla andra.
Det är min bild av den arbetarklass jag själv tillhör.