Citat:
Ursprungligen postat av KönsKlas
Oj, då vet man hur föräldrarna kommer att måla upp det hela på för sätt för att försöka undgå ett alltför hårt straff.
Modern hade glömt burken med sömnpiller framme på ett bord i sovrummet när de nattade barnen innan de gick till restaurangen. Madeleine hade vaknat någon gång under den tiden de var borta och ätit av pillren i burken i tron att det kanske var godis eller nåt. Och sedan blev hon trött och somnade om. I sömnen avled hon senare pågrund av den starka dos hon fick i sig. Mamman kommer hem på sin runda för att titta till barnen och ser burken ligga på golvet och att Madeleine inte längre andas. Mamman får panik och börjar komma på en story som skall kunna skydda henne mot sitt oansvar. Hon hamnar helt enkelt i panik och vet inte vad hon skall göra. Hon bryter ihop och erkänner för sin man som försöker reda ut det hela. Han vill inte förlora sin hustru till kåken så han kommer på storyn om pedofiler och det ena efter det andra. De bestämmer sig för att köra på det spåret att någon tagit henne och måste därför gömma kroppen. resten är historia.
Skulle inte förvåna mig om det är något av det vi kommer att få höra sen.
Just det där tror jag INTE vi kommer att höra, det går inte ihop rent tidsmässigt. För det betyder att mamman måste ha gjort sig av med kroppen direkt efter det att hon hittat henne död, om inte middagssällskapet är med på försvinnandet vill säga. För hade inte middagssällskapet tyckt det varit underligt om mamman går efter att kolla sin dotter dröjer länge innan hon kommer tillbaka och skriker nyheten om att hon är försvunnen?
Citat:
Skulle hon köra på att flickan dött långt innan de gick till restaurangen, så skulle hon framstå som extremt känslokall och säkert riskera ett skithårt straff. För hur förklarar hon då sitt skrikande "Dom har tagit henne, dom har tagit henne!" under restaurangkvällen? Då är allt detta bara ett teaterspel som är planerat för att skapa en falsk bild av nåt. Och då är dom ju tok körda.
Just det uttalandet tyder på att det är något inövat, och inte en spontan reaktion, vilket sannolikt betyder att hon var just död innan de gick till restaurangen.
Men det är ett par saker jag inte riktigt kan förstå. För det första det här med att hon enbart skulle ha blivit överdoserad med sömnmedel tycker jag är väldigt märkligt. Detta borde vara det allra enklaste att kunna få att se ut som en olycka. De hade ju till exempel kunnat försvara sig med att M själv "hittat" burken med piller och sedan bara placerat Ms kropp på toalettgolvet eller liknande. Visst, de skulle bli beskyllda för att vara oaktsamma, men hade knappats blivit fällda i en domstol.
Samma sak gäller om M olyckligt blivit puttad, skakad och tillförskansat sig fysiska skador som lett till hennes död. Detta hade man också kunnat få att se ut som en olycka. Men de väljer det mest, enligt mig, ologiska alternativet. Varför? Fanns det t.ex. andra skador på Ms kropp som vittnar om tidigare fysiskt våld?
Slutligen; vad krävs egentligen för att de ska få de fällda? De "bevis" som idag kommit fram skulle en förstaårsstudent på juristlinjen lätt kunna avfärda. Det finns en massa indicier, men inget konkret. Då återstår bara kroppen, och jag tror att den faktiskt hittas inom ganska snar framtid.
Sedan skulle det inte förvåna mig om Russel (eller vad han hette) och hans fru faktiskt är inblandade i försvinnandet. Var det inte han som var försvunnen lång tid från middagen, samt hans fru som vittnade om att hon sett en man bära bort ett barn som bar just de kläder McCanns vittnat om!?